NEWS

Accident rutier cu zece victime în județul Suceava. A fost activat Planul Roșu de Intervenție

Accident rutier cu zece victime în județul Suceava. A fost activat Planul Roșu de Intervenție
sursa foto: ISU Suceava

Accident rutier cu zece victime în județul Suceava. Tragedia s-a produs, luni dimineaţă, pe DN 2, în zona localităţii Bălcăuţi, județul Suceava, fiind activat Planul Roşu de intervenţie, a anunțat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU). Două persoane au murit şi opt au fost rănite.

Accident rutier cu zece victime în județul Suceava

În accident au fost implicate două autoturisme şi un microbuz. Şoferii celor trei autovehicule au rămas încarceraţi. Două din cele zece victime sunt minore.

Având în vedere numărul persoanelor implicate, pentru gestionarea eficientă a evenimentului și suplimentarea resurselor medicale, s-a activat Planul Roșu de Intervenție la nivelul județului Suceava.

„Se procedează la descarcerarea victimelor concomitent cu acordarea măsurilor de prim ajutor calificat. Având în vedere numărul persoanelor implicate, pentru gestionarea eficientă a evenimentului şi suplimentarea resurselor medicale, s-a activat Planul Roşu de Intervenţie la nivelul judeţului Suceava”, precizează ISU.

La faţa locului intervin pompierii militari, cu două autospeciale pentru descarcerare şi patru resurse medicale (două echipaje de prim-ajutor, o ambulanţă SMURD-TIM şi un ATPVM), cu sprijinul a patru echipaje ale Serviciului de Ambulanţă Judeţean.

Persoanele rănite au fost transportate la unitățile spitaliceși de la Rădăuți și Suceava.

Mihnea Tălău. Redactor la MediaFlux. Dedicat presei încă din 1998. Am o diplomă în Drept, un „mic” masterat și o scoală de jurnalism. Am avut norocul și onoarea de a face parte, în decursul ... vezi toate articolele