NEWS

AKTOR România face progrese constante pe subsecțiunea Apața–Cața, calea ferată Brașov – Sighișoara GALERIE FOTO

Sursă foto: AKTOR România

AKTOR România anunță că face progrese susținute ale lucrărilor de forare a celor patru tuneluri feroviare de pe subsecțiunea Apața – Cața. Acestea sunt parte a liniei de cale ferată Brașov – Sighișoara, unde compania operează cu utilajele TBM (Tunnel Boring Machines).

AKTOR România face progrese pe calea ferată Brașov – Sighișoara

În acest moment, echipele lucrează susținut, cu o producție zilnică medie de 18 de metri de tunel și 12 inele de beton montate pe zi în portalul de la Ormeniș. Ritmul reflectă angajamentul companiei de a avansa lucrările conform graficului, în ciuda complexităților geotehnice ale terenului.

Peste 3,2 km forați la Ormeniș

Pe segmentul sudic al șantierului, de la Portalul 2 (Ormeniș), TBM-urile Eleni și Varvara au forat împreună peste 3,2 kilometri de tunel. Pe segmentul nordic, de la Portalul 3 (Homorod), unde TBM-urile Alexandra și Konstantina au început lucrările în sezonul rece, activitatea a fost afectată temporar de condițiile de teren, însă acestea vor recupera decalajele: cele două TBM-uri au depășit împreună pragul de 500 de metri de foraj, ambele fiind complet intrate în munte.

Lucrările la terasamente continuă

Pe lângă forarea tunelurilor, constructorul continuă lucrările la terasamentele de cale ferată, parte integrantă a proiectului.

AKTOR Romania colaborează în acest proiect cu peste 200 de subcontractori și furnizori români pentru echipamente, materiale și servicii necesare – de la prefabricate din beton, carcase de piloți, structuri metalice și hidroizolații, până la lucrări specializate, testări de laborator și proiectare de mediu – contribuind astfel direct și indirect la susținerea a mii de locuri de muncă în România.

„Toate echipele de aici lucrează continuu pentru a asigura progresul proiectului. În lucrări atât de complexe, întârzierile pot fi inerente, mai ales în contextul provocărilor, mai ales de ordin geologic.

Cu toate acestea, printr-o bună organizare și mobilizare, ele pot fi depășite. Dorim să mulțumim Beneficiarului și tuturor părților implicate pentru colaborarea foarte bună”, declară Dumitru Cojocea, Director de Proiect.

Subsecțiunea 2 Apața-Cața face parte din proiectul de reabilitare a liniei de cale ferată Brașov-Simeria, parte a Coridorului Rin-Dunăre, pentru circulație cu viteza maximă de 160 km/h, tronson Brașov-Sighișoara. Proiectul este cofinanțat de Uniunea Europeană, iar contractul a fost semnat de Compania Națională de Căi Ferate (CFR SA) cu consorțiul AKTOR SA – Alstom Transport SA – Compania Arcada.

AKTOR România este cea mai mare subsidiară de construcții a grupului AKTOR și este prezentă în țară de peste 20 de ani. Compania a finalizat șase proiecte majore și are încă șapte în derulare. Dintre acestea, reabilitarea liniei de cale ferată Brașov – Simeria (tronsonul Coșlariu – Sighișoara – sub-tronsoanele: 1. Brașov-Apața și 3. Cața-Sighișoara și sub-tronsonul 2. Apața – Cața) implică modernizarea unei părți vitale a Coridorul IV paneuropean pentru călătorii cu trenul de mare viteză.

Cel mai recent proiect finalizat este segmentul de aproape 18 km de autostradă A0 Sud Lot 3, care a contribuit decisiv la fluidizarea conexiunilor de tranzit între vestul și estul țării, prin legătura directă între A1 și A2. Darea în trafic a Lotului 3 permite ocolirea completă a Capitalei pe ruta sudică, reducând timpul de deplasare pe această axă și contribuind la îmbunătățirea calității vieții în zonele urbane adiacente.

Elena Șerban nu s-ar vedea făcând altceva decât presă. După ce a studiat Mass Media și Publicitate la SNSPA, a mers direct către televiziune în 2003. A fost, pe rând, reporter, redactor, productor ... vezi toate articolele