O nouă alertă meteo ANM de caniculă a intrat în vigoare în România joi. Astfel, potrivit meteorologilor, în perioada 25 iunie, ora 10:00, până luni, 29 iunie, ora 10:00, un val de căldură se va extinde și intensifica în toate regiunile țării, conform avertizărilor meteorologice emise. Fenomenele vizate includ caniculă și disconfort termic accentuat, fiind în vigoare coduri galbene și portocalii.
Vineri, 26 iunie, se vor înregistra temperaturi ridicate în vest și nord-vest, iar sâmbătă, 27 iunie, canicula se va extinde și în zona centrală și sudică. Duminică, 28 iunie, valul de căldură va cuprinde întreaga țară.
Disconfortul termic va crește treptat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge sau depăși pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie, extinzându-se ulterior și în zonele de deal.
Temperaturile maxime vor oscila între 30 și 39 de grade Celsius, cele mai ridicate valori fiind estimate în Câmpia de Vest în a doua parte a intervalului. Nopțile de sâmbătă spre duminică și duminică spre luni vor fi caracterizate local prin nopți tropicale, cu temperaturi minime între 14 și 25 de grade la nivel național.
Mai mult, valul de căldură este prognozat să persiste până în primele zile ale lunii iulie, arată Administrația Națională de Meteorologie (ANM).
„În intervalul 25 iunie – 29 iunie un val de căldură se va extinde și se va intensifica în toate regiunile țării. Va fi caniculă vineri (26 iunie) în vest și nord-vest, sâmbătă (27 iunie) și în centru și sud, iar duminică (28 iunie) în toată țara. Disconfortul termic se va accentua treptat, iar indicele temperatură umezeală (ITU) va atinge și depăși pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie, iar apoi și în cele de deal.
Temperaturile maxime se vor situa în general între 30 și 39 de grade, cu cele mai ridicate valori în Câmpia de Vest în a doua parte a intervalului. Nopțile de sâmbătă spre duminică și duminică spre luni vor avea temperaturi minime ce vor caracteriza local nopți tropicale, iar la nivel național acestea se vor situa între 14 și 25 de grade”, transmite ANM.
Intervalul de valabilitate este 25 iunie, ora 12:00 – 25 iunie, ora 21:00. Fenomenele vizate includ val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic. Zonele afectate sunt indicate în text și pe harta emisă de Administrația Națională de Meteorologie.

Joi, 25 iunie, valul de căldură se va extinde în cea mai mare parte a țării. Regiunile Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, precum și zone din Transilvania și sud-estul Moldovei vor înregistra temperaturi ridicate pentru această dată. Maximele termice vor fi între 30 și 35 de grade Celsius, cu valori maxime în vest și nord-vest, unde local va fi caniculă.
Disconfortul termic va fi accentuat în zonele de câmpie, unde indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și depăși ușor pragul critic de 80 de unități.
În intervalul 26 iunie, ora 12 – 26 iunie, ora 21, valul de căldură se va extinde în toate regiunile țării. În Oltenia, Muntenia, Dobrogea, Moldova, sudul Banatului și local în Transilvania se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate, cu maxime între 30 și 34 de grade Celsius. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele ITU va atinge și va depăși pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie și pe alocuri în cele de deal.

„Vineri (26 iunie) valul de căldură se va extinde în toate regiunile. În Oltenia, Muntenia, Dobrogea, Moldova, în sudul Banatului și local în Transilvania se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, astfel că maximele termice vor fi cuprinse în general între 30 și 34 de grade, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și depăși ușor pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie și pe alocuri în cele de deal”, arată ANM, vorbind despre codul galben.
De asemenea, în județele Timiș, Arad, Bihor, Satu Mare, Maramureș, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Bistrița-Năsăud și Mureș a fost emis cod portocaliu pentru temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic accentuat. Temperaturile maxime vor fi între 33 și 37 de grade Celsius, cu cele mai ridicate valori în Câmpia de Vest. Indicele ITU va depăși pragul critic de 80 de unități.
„În județele Timiș, Arad, Bihor, Satu Mare, Maramureș, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Bistrița-Năsăud și Mureș vor fi temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată și local caniculă. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală ITU va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime se vor situa între 33 și 37 de grade, cu cele mai ridicate valori în Câmpia de Vest”, avertizează ANM.