NEWS

Alertă meteo ANM. Cod galben de caniculă în jumătate de țară până sâmbătă

Alertă meteo ANM. Cod galben de caniculă în jumătate de țară până sâmbătă
sursa: infoactual.ro

Alertă meteo ANM în România, după ce meteorologii au anunțat un Cod galben de caniculă în jumătate de țară timp de 3 zile, până sâmbătă. 

Alertă meteo ANM. Cod galben de caniculă în jumătate de țară până sâmbătă

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare meteo Cod galben de caniculă pentru jumătate de țară. Un județ este sub avertizare Cod galben de vreme severă iminentă.

Avertizarea meteo Cod galben de caniculă este valabilă în intervalul 25, 26, 27 august.

Joi, vineri și sâmbătă (25, 26, 27 august) în vestul, sudul și estul teritoriului disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.

Temperaturile maxime se vor situa între 32 și 36 de grade, iar cele minime nu vor coborî sub 18…21 de grade.

Cum va fi vremea la final de august

La final de luna august, deşi temperaturile vor fi în scãdere uşoarã şi treptatã, vremea se va menţine călduroasă în sudul şi sud-estul ţãrii, iar în restul teritoriului, acestea se vor menţine în general peste cele normale în această perioadă.

Probabilitatea pentru fenomene de instabilitate atmosferică va fi mai ridicatã îndeosebi în zonele de deal şi de munte, dar local şi în restul teritoriului, mai ales în primele douã zile.

toma@mediaflux.ro Toma Enescu are o pasiune pentru presă, literatură și politică. Îi place să fie informat și este mereu la curent cu ce se întâmplă în ... vezi toate articolele