Anamaria Gavrilă se retrage și îl va susține pe Simion. Aceasta și Călin Georgescu s-au întâlnit și au hotărât să rămână la „planul inițial” care a avut succes.
George Simion și Anamaria Gavrilă au avut luni seara o întâlnire în care au stabilit ca anunțul privind candidatul care rămâne în cursă, dintre Simion și Gavrilă, să fie făcut astăzi.
Cei doi au stabilit și să comande trei sondaje de opinie privind intenția de vot pentru alegerile prezidențiale, atât primul tur, cât și al doilea, au declarat surse politice pentru HotNews.ro.
George Simion: Dragii noștri, suntem împreună și împreună vom fi și de acum înainte. Așa cum v-am promis înainte de a rămâne vreo candidatură definitivă, unul dintre noi îl va susține pe celălalt.
Anamaria Gavrila: S-a luat hotărârea ca împreună să îl susținem pe cel care are cele mai multe șanse. Pentru că domnul George Simion are un partid mare în spatele său, are o structură, noi toți trebuie să trecem peste partid, așa cum a spus și domnul Călin Georgescu si să susținem această mișcare, dându-i toate șansele. Așadar, eu mă voi retrage, ca să nu apar pe buletinul de vot și ca să nu se împartă voturile. Ne place, nu ne place, este un număr limitat de candidați pe care îi avem pe buletinul de vot și noi trebuie să alegem cu sufletul si să înțelegem si să respectăm decizia domnului Călin Georgescu, pe care a luat-o împreună cu noi.
George Simion: Ducem mișcarea suveranistă mai departe și continuăm ce am început. Vom fi în fiecare zi împreună și vom fi împreună cu voi uniți în conștiință, uniți în cuget și simțiri. Mergem până la capăt! Nu este vorba de o persoană, ci de un principiu. Doamne ajută!