Angajatorii care plătesc salariații sub nivelul salariului minim, sancționați. Modificarea recentă a Codului muncii, în sensul majorării și extinderii amenzii pe care o pot datora angajatorii ce plătesc angajații sub nivelul salariului minim. Pe lângă limitele mult mai mari ale amenzii, vorbim și de aplicarea sa în cazul nivelurilor salariale minime prevăzute de contractele colective de muncă și nu numai.
Astfel, Legea nr. 283/2024 stabilește o creștere substanțială a amenzilor pentru neacordarea salariului minim. Este vorba de o amendă de la 3.000 la 5.000 de lei pentru fiecare persoană identificată de inspectori în situația de a nu fi plătită cu salariul minim. Până acum, amenda s-a situat între 300 și 2.000 de lei, informează avocatnet.ro.
Amenda de mai sus va fi aplicabilă și pentru neacordarea salariului minim în cazul raporturilor juridice de muncă neîntemeiate pe un contract individual de muncă.
Majorarea limitelor amenzii și extinderea aplicării sale și pentru situațiile în care nu vorbim de un raport de muncă întemeiat pe CIM nu sunt, însă, singurele noutăți aduse de această lege în Codul muncii: o a treia chestiune prevăzută de Legea nr. 283/2024 este aplicarea amenzii nu doar pentru situația în care angajatorul nu acordă salariul minim garantat în plată, cum prevedea până acum Codul, ci și pentru situațiile în care nu acordă salariul minim stabilit prin act normativ și a celui stabilit prin CCM-ul aplicabil.
„Nerespectarea dispozițiilor privind garantarea în plată a salariului de bază minim brut stabilit prin act normativ sau a nivelului salarial minim stabilit prin contractul colectiv de muncă aplicabil, cu amendă de la 3.000 lei la 5.000 lei pentru fiecare persoană pentru care s-a constatat nerespectarea acestor dispoziții legale, fără a depăși valoarea cumulată de 200.000 lei”.
Maximul amenzii per angajator este de 200.000 de lei, chestiune care, din nou, reprezintă un avantaj pentru marii angajatori. Pentru că indiferent că au 25, 50 sau 100 de angajați plătiți sub minimul legal, amenda va fi la fel de mare.
Trebuie precizat că sancțiunea se aplică și atunci când angajatorii încearcă „să fenteze” legea. De exemplu, prin acoperirea majorărilor de salariu minim cu acordarea de tichete de masă sau alte sume care reprezintă adaosuri la salariul de bază.
Nu în ultimul rând, legea prevede mai mult decât o amendă contravențională pentru cei care, în mod repetat, plătesc salarii sub minimul pe economie. Mai exact, constituie infracțiune şi se pedepsește cu închisoare de la o lună la un an sau cu amendă penală fapta persoanei care, în mod repetat, stabilește pentru salariații încadrați în baza contractului individual de muncă salarii sub nivelul salariului de bază minim brut stabilit prin act normativ sau prin CCM. Și aici noua lege a extins fapta penală inclusiv pentru neacordarea salariilor minime prevăzute de contractul colectiv de muncă.