NEWS

ANM a emis cod galben de instabilitate atmosferică pentru 13 județe: ploi torențiale, vijelii și grindină 

ANM a emis cod galben de instabilitate atmosferică pentru 13 județe ploi torențiale vijelii și grindină 

Meteorologii anunţă că, miercuri, de la ora 12:00 până la ora 23:00, va fi cod galben de instabilitate atmosferică în mai multe regiuni ale ţării.

ANM a emis miercuri o avertizare de tip cod galben de instabilitate atmosferică valabilă. Sunt vizate fenomene de instabilitate atmosferică temporar accentuată în 13 județe, miercuri între orele 12:00 – 23:00, în Banat, Crișana, Maramureș, vestul Transilvaniei, vestul și nordul Olteniei.

În aceste zone vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, ce se va manifesta prin descărcări electrice, averse torențiale, intensificări ale vântului (rafale în general de 50…60 km/h), vijelii și grindină.

În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 20…25 l/mp și izolat de peste 30…40 l/mp.

Județele vizate sunt Satu Mare, Maramureș, Sălaj, Mehedinți, Gorj, Sibiu, Alba, Cluj, Bihor, Arad, Timiș, Caraș Severin și Hunedoara.

Astfel de fenomene vor fi pe arii restrânse și în restul teritoriului, notează ANM.

În Capitală, vremea va fi mai caldă decât în mod normal la această dată, astfel că temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 28 de grade. Cerul va fi variabil, cu unele înnorări după-amiaza și seara când vor fi posibile averse, descărcări electrice și intensificări de scurtă durată ale vântului.