NEWS

Anunțul ministrului Educației pentru milioane de elevi. Schimbarea la început de an școlar

Anunțul ministrului Educației pentru milioane de elevi. Schimbarea la început de an școlar
Sursă foto: Pexels

Anunțul ministrului Educației pentru milioane de elevi chiar la început de an școlar. Ligia Deca a confirmat că vrea să înceapă anul acesta testarea antidrog în școli. Marți se va anunța decizia finală. De altfel, și prefectul Capitalei a prezentat procedura prin care se va face prevenția antidrog. 

Anunțul ministrului Educației pentru milioane de elevi din acest an școlar

Ministrul Educaţiei, Ligia Deca a anunțat că vrea să introducă testarea antidrog în şcoli, dar numai cu acordul părinților.

„Tocmai aceasta a fost ideea, să se aplice ideea ca săptămâna viitoare să avem forma actualizată a planului și el să fie deja lansat și comunicat. Este clar că testarea trebuie făcută cu acordul părinților și de către profesioniști.” a declarat Ligia Deca pentru Observator.

Ministerele Educației, Sănătății, Familiei, Muncii și Internelor au venit cu propuneri pentru această procedură, dar nu s-a stabilit concret cum se va putea face testarea antidrog. Marți, 5 septembrie, este ziua în care vom afla forma finală a planului pentru combaterea și prevenirea consumului de droguri la noi în țară.

Decizie și la Prefectura Capitalei

Prefectul Capitalei, Rareș Hopincă a anunțat decizia instituției de a se constitui, la nivelul fiecărei școli, a unei structuri, care să ajute la transmiterea mesajelor antidrog și la prevenție.

”Am decis ca Agenția Națională Antidrog să realizeze un chestionar în trei puncte, prin care testăm opinia părinților și a elevilor majori referitor la:

1) testarea în școală cu aparat antidrog;

2) prezentarea unei adeverințe medicale la începutul anului școlar care să ateste că respectivul copil și-a făcut analize de sânge antidrog (dar care să nu prezinte rezultatele analizelor);

3) introducerea în curiculă a unei ore de educație antidrog în școală.

Repet, acesta este un chestionar de testare a opiniei părinților și a elevilor majori” a transmis prefectul Hopincă.

Dupa centralizarea rezultatelor din chestionare, se vor lua decizii concrete. Conform prefectului Capitalei, nu se vor lua măsuri care contravin intereselor și dorinței părinților și elevilor din școli și licee.

Elena Șerban nu s-ar vedea făcând altceva decât presă. După ce a studiat Mass Media și Publicitate la SNSPA, a mers direct către televiziune în 2003. A fost, pe rând, reporter, redactor, productor ... vezi toate articolele