NEWS

Armata obligatorie revine! Situația actuală în Europa

Armata obligatorie revine Situația actuală în Europa
Armata Foto: MApN

Armata obligatorie revine în tot mai multe locuri. Cu temeri provocate de tensiunile de securitate din Europa, tot mai multe state au în plan sau chiar au reintrodus serviciul militar obligatoriu. Germania, de exemplu, care a renunțat la înrolarea obligatorie în 2011, pregătește un nou sistem ce va intra în vigoare în 2027, după modelul suedez. Și această țară nu este singura. Iată ce se întâmplă însă și în România.

Ministerul Apărării din cea mai mare economie a Europei a anunțat ca are în plan să introducă un „nou serviciu militar”, prin care toți tinerii de 18 ani vor completa un chestionar digital pentru a permite statului să afle câți potențiali soldați există, unde se află și ce stare de sănătate au. Din 2027, completarea va fi obligatorie pentru bărbați, dar stagiul rămâne, pentru început, voluntar. Dacă numărul de voluntari nu este suficient sau situația de securitate o cere, guvernul poate introduce înrolarea obligatorie, potrivit DW.

Ce se întâmplă cu armata obligatorie în România

În România, serviciul militar obligatoriu a fost suspendat în 2007 și poate fi efectuat pe baza de voluntariat.

În schimb, ministrul Apărării, Ionuț Moșteanu, a anunțat introducerea unei noi forme de voluntariat militar în România, denumită „voluntari în termen”. Inițiativa face parte din propunerile aduse pentru noua Lege a apărării naționale și Legea pregătirii populației pentru apărare, și urmărește întinerirea rezervei Armatei Române.

„Vor fi niște sesiuni de pregătire de patru luni și apoi va fi o nouă parte de rezervă pentru Armata Română, pentru că partea de rezervişti a îmbătrânit”, a declarat Moșteanu.

Ministrul a spus că e important ca tinerii să fie atrași către o carieră militară, în contextul în care multe țări NATO își adaptează strategiile de apărare la noile realități.

E nevoie să extindem această bază, să ne uităm și la ce se întâmplă peste 10-15 ani. Degeaba ne înzestrăm și ne echipăm, dacă nu o să aibă cine să apese pe buton”, a adăugat ministrul Apărării.

Serviciul militar obligatoriu nu va fi introdus în viitorul apropiat

Întrebat despre posibilitatea reintroducerii serviciului militar obligatoriu, Moșteanu a negat ferm această posibilitate și a contrazis informațiile false propagate pe rețelele sociale, în special pe TikTok, potrivit cărora România s-ar pregăti de război.

„Nu aveți de ce să vă faceți griji, nu începe războiul, nu vă trimite nimeni pe front. O parte din politicieni folosesc acest război pentru a speria oamenii. E absolut iresponsabil”, a declarat ministrul, îndemnând cetățenii să se informeze de pe site-ul oficial al MApN, inforadar.mapn.ro.

Ce decizii iau alte țări

Franța a eliminat înrolarea obligatorie în 1996, dar în 2019 președintele Emmanuel Macron a introdus „Service National Universel” (SNU), un program de o lună pentru tineri de 15–17 ani, organizat parțial de armată. Deși Macron a promis în 2018 reintroducerea serviciului militar obligatoriu, acesta a rămas voluntar. Franța pune accent pe dezvoltarea numărului rezerviștilor, care ar trebui să crească de la 46.000 la 105.000 până în 2035.

După invazia Rusiei în Ucraina, Polonia și-a propus să ajungă la 300.000 de militari până în 2035, dintre care 50.000 în Forţele Terestre. În licee, elevii de 14–16 ani au deja cursuri de securitate, salvare, prim ajutor și chiar instruire în folosirea armelor. Înrolarea obligatorie a fost eliminată în 2008.

Suedia. Înrolarea obligatorie a fost suspendată în 2010, dar reintrodusă în 2017. Toți tinerii de 18 ani trebuie să se înregistreze online, iar între 5–10% sunt înrolați anual, în funcție de nevoile armatei. Sunt recrutați atât bărbați, cât și femei.

Finlanda nu a renunțat niciodată la serviciul militar obligatoriu. Toți bărbații de 18 ani fac serviciul militar timp de şase, nouă sau 12 luni, în funcţie de specialitatea şi gradul lor. Aceştia sunt trecuţi apoi în rezervă până la vârsta de 50 sau 60 de ani. Astfel, Finlanda poate mobiliza rapid 280.000 de soldați și să mențină în rezervă 900.000.

Norvegia are serviciu militar obligatoriu atât pentru bărbați, cât și pentru femei, dar doar o parte dintre tineri sunt selectați, pe baza calificărilor şi a motivaţiei.

O nevoie de personal tot mai mare

Danemarca Înrolarea este obligatorie pentru bărbați la 18 ani, iar din iulie 2025 și pentru femei. Durata stagiului va crește din 2026 de la 4 luni la 11 luni. Tinerii danezi sunt repartizaţi aleatoriu, în funcţie de nevoile armatei. Oficial, se folosește un sistem de tip „loterie”, dar de regulă se înscriu mai mulți voluntari decât armata are nevoie.

În Austria, bărbații de 18 ani fac 6 luni în armată sau 9 luni în serviciul civil. Femeile pot intra voluntar. Deși s-a discutat despre eliminarea sistemului, actualul context de securitate face improbabilă o schimbare.

Letonia a eliminat înrolarea obligatorie în 2006, dar a reintrodus-o în 2024 pentru bărbații de 18–27 ani, timp de 11 luni. Până în 2027, Letonia vrea ca 7.500 de persoane să treacă anual prin instruire militară. Lituania a readus serviciul militar în 2015, recrutând anual circa 3.500 de tineri.

În Grecia, toți bărbații de 18–45 ani fac armata timp de 12 luni, dar cei care aleg serviciul civil au perioade de stagiu mai lungi. Ministerul Apărării vrea să ajungă la 150.000 de rezerviști până în 2030. În martie, guvernul a deschis și femeilor posibilitatea de a efectua serviciul militar pe bază voluntară.

Lege pentru femei

În Cipru, serviciul militar de 14 luni este obligatoriu pentru bărbaţi, iar în aprilie Parlamentul a votat o lege care îl deschide şi pentru femei pe bază de voluntariat.

În Estonia, serviciul militar pentru bărbaţi durează de la 8 la 11 luni şi este efectuat pe bază teritorială, ceea ce permite gruparea lor în unităţi odată trecuţi în rezervă.

În Croația s-a decis să reintroducă serviciul militar obligatoriu pentru bărbaţi din 2026, după suspendarea acestuia în 2008, pentru a compensa deficitul de recruţi.

Nu în ultimul rând, în Turcia toți bărbații de 20–41 de ani trebuie să facă cel puțin 6 luni de armată. Cei care își permit pot plăti circa 5.000 de euro pentru a fi eliberați după prima lună. Evitarea serviciului militar este sancționată cu amenzi și chiar închisoare.

 

toma@mediaflux.ro Toma Enescu are o pasiune pentru presă, literatură și politică. Îi place să fie informat și este mereu la curent cu ce se întâmplă în ... vezi toate articolele