Armata României investește masiv în sisteme de apărare de ultimă generație. Israelienii de la Elbit Systems Ltd. au anunţat că filialei sale din România, Elmet International SRL, i s-a atribuit un contract subsecvent în valoare de 120 milioane de dolari de la General Dynamics European Land Systems pentru furnizarea de turele telecomandate, mitraliere telecomandate şi sisteme de mortiere pentru transportorul blindat ‘Piranha 5’ al Forţelor Armate Române.
În cadrul contractului, Elbit Systems va furniza turele UT30 MK2, RCWS şi sistemele de mortiere SPEAR, toate complet integrate la bordul APC „Piranha V” al GDELS. UT30 MK2 de la Elbit Systems este o turelă uşoară fără operator de 30mm care integrează sisteme de luptă, sisteme de control al focului, senzori şi sisteme de afişare pentru o eficacitate sporită în luptă şi capacităţi de identificare a ţintelor.
RCWS este o staţie de luptă de 12,7 mm de mare precizie şi greutate redusă.
SPEAR este un sistem de mortier autohton computerizat şi autonom de 120 mm.
În afară de România, turelele, staţia de luptă şi sistemele de mortier ale Elbit Systems au fost selectate până în prezent de zeci de clienţi din întreaga lume, inclusiv Israel, SUA, Danemarca, Austria, Belgia, Brazilia şi Croaţia. Acestea au fost produse în România.
Elbit Systems este o companie internaţională high-tech care derulează proiecte în domeniul apărării, securităţii şi în domeniul civil în întreaga lume.
Prin subsidiarele sale din toată lumea, Elbit Systems produce sisteme în domeniul aerospaţial, terestru, naval, precum sisteme de comandă-control, comunicaţii, computere, informaţii, supraveghere şi recunoaştere (C4ISR), avioane fără pilot, sisteme spaţiale electro-optice, sisteme electro-optice avansate, Electronic Warfare (EW), SIGINT, sisteme de transmitere de date şi comunicaţii, sisteme radio şi cibernetice şi muniţii.
Elbit Systems operează în România de 27 de ani, fiind un furnizor tradiţional al Ministerului Apărării Naţionale.
Elbit Systems a participat ca furnizor principal la programe majore de modernizare a armatei române: pentru forţele aeriene – (MIG-21 Lancer, PUMA-Socat, IAR-99 Şoim, EW-C130), pentru forţele terestre (LAROM, Pirahna), pentru forţele navale (Puma-Naval şi simulatoare navale), etc.