AUR și ARGINT pentru canotajul românesc. Ziua de joi a fost una minunată pentru team România. Andrei Cornea și Marian Enache au cucerit medalia de aur în proba de dublu vâsle, în timp ce, la proba feminină, Ancuţa Bodnar și Simona Radiş au câștigat medalia de de argint.
Andrei Cornea s-a născut la 10 noiembrie 1999, la Vatra Dornei, iar Marian Enache la 5 august 1995, la Târgu Cărbuneşti (Gorj).
E prima medalie de aur la masculin într-o probă de vâsle în istoria canotajului românesc.
Trebuie spus că Andrei Cornea și Marian Enache sunt totodată campionii europeni en-titre ai probei. Ei sunt legitamați la Clubul Sportiv Dinamo.

Ei au obținut astfel al doilea aur pentru delegația României la Paris, după titlul olimpic cucerit de David Popovici în cursa de 200 m liber.
Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş au adus a treia medalie pentru România la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce au obţinut argintul la dublu vâsle. În urmă cu trei ani, la Tokyo, ele caştigaseră medalia de aur.

Nicoleta Ancuţa Bodnar s-a născut la 25 septembrie 1998, la Vatra Moldoviţei, în judeţul Suceava, şi este legitimată la clubul Dinamo.
A început canotajul la vârstă de 14 ani, fiind descoperită de antrenoarea Mariana Maliş, de la Clubul Sportiv Şcolar Orşova, în timpul unei vizite de selecţie prin şcoli.
Simona Geanina Radiş s-a născut la 5 aprilie 1999, în comuna Avrămeni, din judeţul Botoşani.
A fost descoperită la vârsta de 14 ani de antrenorul George Bulie, de la Clubul Sportiv Botoşani, în timpul într-un tur de selecţie prin şcoli. Impresionat de înălţimea ei, tehnicianul i-a vorbit despre canotaj şi i-a suscitat interesul.
Simona Radiş şi-a convins părinţii să o lase să facă sport, a plecat mai întâi la Botoşani, iar în 2013, a fost legitimată la Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti unde a început canotajul de performanţă.