NEWS

Avioanele americane de luptă, interceptate duminică de ruși deasupra Mării Barents, au aterizat în România. Care este scopul

Avioanele americane de luptă interceptate duminică de ruși deasupra Mării Barents au aterizat în România. Care este scopul
sursa foto: ziare.com

Rusia a declarat duminică că a trimis avioane de vânătoare pentru a intercepta două bombardiere militare americane cu rază lungă de acțiune care s-au apropiat de granița rusă deasupra Mării Barents din Arctica. Acestea au aterizat la Baza Kogăniceanu, pentru desfăşurarea misiunii Bomber Task Force Europe 24-4.

Avioanele americane de luptă, interceptate duminică de ruși deasupra Mării Barents, au aterizat în România

Forţele Aeriene ale SUA în Europa precizează că avioanele zburau în spaţiul aerian internaţional şi în conformitate cu dreptul internaţional, şi nu şi-au schimbat cursul de zbor ca urmare a interceptării, continuându-şi traseul de zbor programat fără incidente.

”Două avioane B-52H Stratofortress ale Forţelor Aeriene SUA, repartizate unitătii 2nd Bomb Wing, de la Baza Forţelor Aeriene din Barksdale, Louisiana, au aterizat duminică la Baza Aeriană Mihail Kogalniceanu, în România, pentru desfăşurarea misiunii Bomber Task Force Europe 24-4. În timp ce zburau în spaţiul aerian internaţional şi în conformitate cu dreptul internaţional, bombardierele americane B-52 au fost interceptate de două aeronave ruseşti deasupra Mării Barents, aproximativ la ora 8.00, ora Europei Centrale.

Aeronavele americane nu şi-au schimbat cursul de zbor ca urmare a interceptării şi au continuat traseul de zbor programat fără incidente, în acest fel bombardierele B-52 şi-au îndeplinit misiunea planificată în prealabil, care a inclus integrarea alături de avioanele de luptă NATO înainte de a ateriza la Baza Aeriană Mihail Kogălniceanu”, potrivit unui comunicat al Forţelor Aeriene ale SUA în Europa, potrivit news.ro.

Conflictul Rusia - NATO escaladează.
sursa foto: ProTV

Pe timpul desfăşurării misiunii, bombardierele vor funcţiona cu numele a 20-a Escadrilă Expediţionară de Bombardament (20th Expeditionary Bomb Squadron) şi va fi integrată cu Aliaţii NATO şi alţi parteneri internaţionali pentru punerea în comun a capabilităţilor şi asigurarea angajamentelelor de securitate din aria de responsabilitate a Comandamentului European al SUA.

Bombardiere strategice americane operează pentru prima dată din România

Aceasta este prima dată când bombardiere strategice americane operează din România.

Comunicatul mai precizează că Statele Unite îşi demonstrează constant angajamentul faţă de aliaţii şi partenerii NATO prin misiuni Bomber Task Force (BTF). Prin aceste misiuni, USAFE-AFAFRICA asigură angajarea dinamică a forţelor de luptă în teatrul european, oferind predictibilitate strategică şi asigurări aliaţilor şi partenerilor, contribuind în acelaşi timp la descurajarea adversarilor, printr-o imprevizibilitate operaţională mai ridicată pentru potenţialii inamici.

„Statele Unite sunt dedicate să lucreze alături de aliaţii şi partenerii noştri NATO de-a lungul Flancului Estic pentru a ne asigura că avem abilităţile consolidate şi capacităţile de coordonare necesare pentru a menţine siguranţa, securitatea şi stabilitatea regională”, a declarat James Hecker, comandantul Forţelor Aeriene ale SUA în Europa – Forţele Aeriene SUA în Africa (USAFE-AFAFRICA)

 

Mihnea Tălău. Redactor la MediaFlux. Dedicat presei încă din 1998. Am o diplomă în Drept, un „mic” masterat și o scoală de jurnalism. Am avut norocul și onoarea de a face parte, în decursul ... vezi toate articolele