Miniștrii apărării rus şi belarus au semnat joi, 25 mai, un document asupra desfăşurării de arme nucleare tactice ruse pe teritoriul Republicii Belarus, transmite Reuters şi TASS.
Moscova va avea controlul asupra acestor arme şi asupra oricăror decizii privind utilizarea lor, a declarat ministrul apărării rus Serghei Şoigu.
Miniștrii apărării din Rusia și Belarus au semnat joi un document privind desfășurarea de arme nucleare tactice rusești în Belarus, a anunțat agenția de presă rusă TASS, citată de Reuters. Separat, presa rusă a relatat că ministrul rus al apărării, Serghei Șoigu, a declarat că Occidentul duce un „război nedeclarat” împotriva Rusiei și a Belarusului. Rusia și Belarus, care sunt aliați apropiați din cauza conflictului din Ucraina, au convenit la începutul acestui an să desfășoare o parte din arsenalul nuclear tactic al Moscovei în Belarus.
Federaţia Rusă şi Republica Belarus, care sunt aliaţi apropiaţi în conflictul din Ucraina, au convenit mai devreme anul acesta să desfăşoare o parte din arsenalul nuclear tactic al Moscovei pe teritoriul belarus.
Separat, media ruse au informat că Serghei Şoigu a acuzat Occidentul că duce un „război nedeclarat” împotriva Rusiei şi Belarusiei. În martie, preşedintele rus Vladimir Putin anunţa un acord cu omologul său belarus, Aleksandr Lukaşenko în vederea desfăşurării de arme nucleare tactice în Belarus, o măsură care a fost criticată pe scară largă în Occident.
Putin a spus la acea dată că nu este nimic extraordinar în aceasta, întrucât SUA procedează într-un mod similar în ţări NATO de zeci de ani. Mai mulţi responsabili ruşi au emis în mai multe rânduri ameninţări abia voalate privind utilizarea armei nucleare în Ucraina în cazul unei escaladări semnificative a conflictului.