Bugetul pentru etapa a doua din programul „Rabla pentru electrocasnice” s-a epuizat în câteva minute. A fost a doua etapă a Programului Rabla pentru Electrocasnice. Aceasta a început în această dimineață, la ora 10:00.
Bugetul alocat pentru aceste vouchere, în valoare de 14 milioane de lei s-a epuizat în doar 8 minute.
Participanții au putut genera vouchere pentru televizoare, laptopuri și tablete. Potrivit Ministerului Mediului, au fost 33.877 de vouchere disponibile.
Persoanele fizice vor avea posibilitatea să intre în contul de utilizator creat şi să genereze vouchere aferente categoriei de electrocasnice dorite:
Unii utilizatori au fost nemulțumiți deoarece aplicația s-a blocat, iar Ministerul Mediului a transmis că problemele acestea au fost din cauza „traficului uriaș” .
„Așteptăm de la STS explicațiile tehnice. Funcționarea este garantată la 75.000 utilizatori/minut”, au afirmat reprezentanții ministerului.
În urmă cu o săptămâna, bugetul de 14 milioane de lei alocat primei etape s-a epuizat în doar 5 minute, după emiterea a 35.000 de vouchere, în valoare de 400 de lei fiecare.
Participanții au putut genera vouchere în prima etapă pentru mașini de spălat rufe, mașini de spălat vase și frigidere.
Cea de-a treia etapă începe pe data de 10 decembrie, cu voucherele categoriei din care fac parte aparatele de aer condiționat, uscătoarele de rufe și aspiratoarele.
Serviciul de Telecomunicații Speciale (STS) a transmis că aplicația utilizată de către Administrația Fondului pentru Mediu în cadrul programului „Rabla pentru Electrocasnice” nu a fost dezvoltată de STS.
”Întârzierile întâmpinate de unii utilizatori în accesarea platformei au fost la nivelul aplicației, care este dezvoltată de către o companie privată, nefiind cauzate de traficul pe site. STS a semnalat situațiile apărute către echipa de dezvoltare a contractorului AFM și oferă suport tehnic pentru remedierea acestora”, au transmis reprezentanții STS, într-un comunicat.