NEWS

Călin Georgescu, despre armata obligatorie în România: „Un spirit național care să ne ajute să fim pregătiți”

Călin Georgescu despre armata obligatorie în România Un spirit național care să ne ajute să fim pregătiți
Călin Georgescu, despre Armata obligatorie Foto: Colaj MediaFlux

Călin Georgescu nu exclude armata obligatorie în România. Candidatul independent la alegerile prezidențiale susține că această pregătire ar fi plătită și că ar ajuta țara în caz de dezastre.

Călin Georgescu, despre armata obligatorie în România

Călin Georgescu a fost invitat, în ultimele săptămâni, la mai multe posturi de televiziune. La multe a refuzat să meargă, din cauza întrebărilor adresate. A fost însă și prezent la câteva posturi și a răspuns la o serie de întrebări, din postura de candidat la alegerile prezidențiale. Printre subiectele dezbătute, a fost și reintroducerea serviciului militar obligatoriu în România. De ani întregi, acest scenariu care le dă fiori multor tineri din țara noastră. Politicianul care a primit finanțare de la actori externi și este în mijlocul unei ample investigații a transmis că dorește reintroducerea armatei pentru toți, dar într-o manieră diferită.

Strict la întrebarea dumneavoastră, răspunsul este da, pentru că înnobilează poporul, înnobilează tinerii, înnobilează practic țara. Pentru simplul fapt că, dincolo de orice fel de înțelegere a acțiunii militare, care totdeauna și-a servit țara, este o chestiune de demnitate, este o chestiune de onoare, este o chestiune de istorie națională, este o chestiune care te înnobilează, pentru simplul fapt că ai o forță interioară, cum se vede de altfel și în alte țări, care te face să înțelegi mult mai bine ce înseamnă rolul tău din punct de vedere național, din punct de vedere al interesului național, din punct de vedere al suveranității naționale și în special refacerea cultului onoarei și demnității pe care am pierdut-o de foarte mult timp”, a transmis Călin Georgescu.

Stagiu militar între 3 și 6 luni

Controversatul candidat a dovedit, încă odată, că se contrazice singur pe tema reintroducerii armatei. Acesta a explicat că nu ar fi un serviciu militar obligatoriu, ci un „spirit național”. Cu sau fără atașament emoțional față de țară, tinerii și-ar dori să știe exact dacă ar urma să fie înrolați, fără voia lor. Georgescu a vorbit și despre perioada destinată unei astfel de pregătiri: între 3 și 6 luni. La ce ar fi utilă? În caz de situații limită.

Am spus că este vorba din punct de vedere al structurării al unui spirit național și de a avea pentru noi ca țară orice fel de protecție într-o calamitate. Este vorba despre o pregătire pentru situații precum incendii, inundații, cutremure, care să dureze trei-șase luni, unde tinerii pot învăța o meserie și să primească un salariu mediu pe economie. Uitați ce s-a întâmplat la clubul COLECTIV.

Nu intenționez să introduc serviciul militar obligatoriu. Nu este vorba de obligativitate, ci de un spirit național care să ne ajute să fim pregătiți. Orice tânăr, deci băieții, pot să aibă un stagiu de acest fel, contra plată. Nu din punct de vedere al unei obligativități. E un exemplu elvețian, este un exemplu democratic și un exemplu de a ne ajuta unii pe alții. La orice calamitate naturală, noi suntem descoperiți”, a transmis Călin Georgescu.

În România, armata nu mai este obligatorie de când țara noastră a intrat în NATO. La aproximativ 2 ani de când am fost acceptați în alianță, tinerii au scăpat de înrolare.

toma@mediaflux.ro Toma Enescu are o pasiune pentru presă, literatură și politică. Îi place să fie informat și este mereu la curent cu ce se întâmplă în ... vezi toate articolele