Candidatura Dianei Şoşoacă a fost respinsă, sâmbătă, de Biroul Electoral Central, în timp ce candidatura lui George Simion a fost validată.
Biroul Electoral Central pentru alegerea Președintelui României din anul 2025 (BEC) a validat sâmbătă candidatura liderului AUR, George Simion, la alegerile prezidențiale din mai.
„Am trecut de BEC, acum să vedem dacă trecem de CCR și revenim la democrație.”, a transmis George Simion, după validarea candidaturii sale.
George Simion și-a depus, vineri, la BEC, dosarul de candidat pentru alegerile prezidențiale din luna mai. Imediat după acest demers, un avocat a depus o contestație împotriva candidaturii liderului AUR, după ce campania acestuia de strângere de semnături a fost acuzată că încalcă legea.
”Astăzi, BEC mi-a validat candidatura la alegerile prezidenţiale! Este un moment important – nu doar pentru mine, ci pentru toţi cei care cred în curaj şi în dreptate”, a scris, sâmbătă, Elena Lasconi pe Facebook.
Aceasta afirmă că, deşi înţelege nemulţumirea celor care cred că toate candidaturile trebuiau validate, ”nu le putem permite candidaţilor extremişti să schimbe direcţia proeuropeană a României”.
”Eu voi lupta pentru a continua această direcţie, pentru o ţară mai dreaptă şi mai prosperă. Vă invit să fiţi alături de mine pentru viitorul României! Un viitor mai bun, bazat pe respect şi valori reale”, a mai transmis Lasconi.
”Respingerea candidaturii Dianei Şoşoacă reprezintă o nouă lovitură dată democraţiei româneşti şi o încălcare gravă a drepturilor şi a libertăţilor fundamentale garantate de Constituţie. Într-o democraţie normală, orice român are dreptul constituţional de a candida şi de a fi ales. Nicio instituţie a statului nu poate lua acest drept, fără o motivare clară. În ultimele luni am văzut, însă, cum sistemul încearcă să impună un regim dictatorial, prin interzicerea unor competitori politici sau prin anularea efectivă a alegerilor, dacă rezultatul nu este cel dorit de el”, au transmis, sâmbătă, reprezentanţii AUR.
Aceştia anunţă că resping ”ferm decizia Biroului Electoral Central de a interzice unui român ale căror drepturi nu sunt constrânse de restricţii juridice să intre în cursa electorală”.
Această practică nu doar că subminează principiile unei societăţi libere, dar riscă să transforme un sistem democratic într-unul controlat şi netransparent, în care doar unii pot participa.
Biroul Electoral Central a respins, sâmbătă, cu zece voturi ”împotrivă” şi trei ”pentru” candidatura Dianei Şoşoacă la alegerile prezidenţiale.
”AD AUGUSTA PER ANGUSTA – la rezultate strălucite se ajunge pe căi înguste, trudnice!”, a scris Diana Şoşoacă pe Facebook după votul membrilor BEC.
De asemenea, BEC a validat candidatura liderului AUR, George Simion.
”Am trecut de BEC, acum să vedem dacă trecem de CCR şi revenim la democraţie”, a scris George Simion pe Facebook.
Sâmbătă este ultima zi de depunere la Biroul Electoral Central (BEC) a candidaturilor pentru alegerile prezidenţiale din 4 mai.
Până acum, au fost depuse 14 candidaturi, au fost respinse 4, inclusiv cea a lui Călin Georgescu şi au devenit definitive două, cele ale lui Crin Antonescu şi Nicuşor Dan.
Sâmbătă ar urma să îşi înregistreze candidaturile liderul POT Anamaria Gavrilă, fostul ministru al Educaţiei Daniel Funeriu şi fostul consilier al lui Călin Georgescu Anton Pisaroglu.
Diana Șoșoacă şi-a depus, joi, candidatura pentru alegerile prezidenţiale la Biroul Electoral Central (BEC). Curtea Constituțională i-a respins candidatura la alegerile prezidențiale din 2024. Ea a mers la sediul BEC purtând mănuși de box, spunând că a fost aleasă președinte onorific al Federației de Box.
„Dacă nu voi fi lăsată să candidez și voi fi din nou oprită, praful și pulberea se va alege de alegerile lor și de sistemul lor”, a declarat Diana Șoșoacă, în timp ce își agita mănușile de box în aer.
În luna octombrie 2024, Curtea Constituţională a României a admis, cu majoritate de voturi, contestaţiile formulate de două persoane şi a anulat Decizia Biroului Electoral Central nr. 18/D din 3 octombrie 2024 privind înregistrarea candidaturii şi a semnului electoral ale Dianei Iovanovici-Şoşoacă la alegerile pentru preşedintele României din anul 2024.
Sâmbătă este ultima zi de depunere la Biroul Electoral Central (BEC) a candidaturilor pentru alegerile prezidenţiale din 4 mai. Până acum, au fost depuse 14 candidaturi, au fost respinse 4, inclusiv cea a lui Călin Georgescu şi au devenit definitive două, cele ale lui Crin Antonescu şi Nicuşor Dan.
Sâmbătă ar urma să îşi înregistreze candidaturile liderul POT Anamaria Gavrilă, fostul ministru al Educaţiei Daniel Funeriu şi fostul consilier al lui Călin Georgescu Anton Pisaroglu.