BUSINESS

Carburanți mai ieftini în Vinerea Mare. Cât costă benzina și motorina pe 10 aprilie

Carburanți mai ieftini în Vinerea Mare. Cât costă benzina și motorina pe 10 aprilie
Carburanți Foto: Colaj MediaFlux

Vinerea Mare vine cu vești bune pentru șoferi. La stațiile Petrom din țară au fost actualizate prețurile pentru carburanți. Iată cât costă azi un full de benzină sau motorină.

Carburanți mai ieftini în Vinerea Mare

Prețul pus pentru motorină a coborât aproape de 9,5 lei/l vineri, la staţiile Petrom, după ce atinsese şi un maxim de 10,38 lei/l, iar cel al benzinei a fost redus la 8,72 lei/l, cu 60 de bani sub maximul lunii de 9,35 bani/l, relevă datele analizate de Profit.ro.

În urma ieftinirilor de vineri, 10 aprilie, preţul motorinei (de 9,58 lei/l în staţiile Petrom) a coborât la un nivel care nu a mai fost înregistrat din 20 martie, iar cel al benzinei (8,72 lei/l) a ajuns la cotaţia practicată în staţii de liderul pieţei pe 18 martie.

Și prețurile pentru benzină sunt mai mici. Valorile carburanţilor au coborât cu aceeaşi valoare şi în staţiile premium OMV, unde un litru de motorină costă 9,67 lei, iar unul de benzină 8,83 lei.

Rompetrol a micşorat cu 6 bani preţul motorinei şi l-a majorat cu 17 bani pe cel al benzinei după ce cu o zi înainte, joi, ieftinise motorina cu 20 de bani şi benzina cu 26 de bani, conform Profit.ro.

După modificările prețurilor pentru ziua de vineri, un litru de benzină standard costă în staţiile Rompetrol 9,11 lei, iar unul de motorină, standard 10,2 lei. Cotaţiile internaţionale ale ţiţeiului au închis sesiunea de tranzacţionare de joi în creştere cu 1%, dar s-au stabilizat sub 100 de dolari pentru a doua sesiune consecutivă de joi, în contextul tranzacţiilor volatile influenţate de armistiţiul fragil în Orientul Mijlociu.

Măsurile populiste riscă să amplifice criza energetică

Gabriel Biriș, expert în fiscalitate, și Flavius Caba Maria, analist în Orientul Mijlociu, avertizează asupra riscurilor unei posibile penurii de resurse vitale, precum combustibili și îngrășăminte. Lipsa acestora crește posibilitatea unui colaps al economiei.

Reducerea accizelor într-o perioadă de criză nu face decât să pună și mai multă presiune pe piață. Întreaga Europă este deja afectată de lipsa combustibililor în diverse stații de alimentare, iar România nu face excepție. Este o eroare gravă să stimulăm consumul într-o perioadă în care riscurile de penurie sunt la ordinea zilei. Aș compara această măsură cu încercarea de a stinge un incendiu cu combustibil”, a declarat, zilele trecute, Gabriel Biriș.

toma@mediaflux.ro Toma Enescu are o pasiune pentru presă, literatură și politică. Îi place să fie informat și este mereu la curent cu ce se întâmplă în ... vezi toate articolele