NEWS

Românii care nu trebuie să plătească contribuții la sănătate. Sectoarele susținute din bugetul de stat

Românii care nu trebuie să plătească contribuții la sănătate. Sectoarele susținute din bugetul de stat
Bugetari

Românii care nu trebuie să plătească contribuții la sănătate sunt angajații din IT, construcții și agricultură. Problema intrată în dialogul public la finalul lunii iunie cu privire la reintroducerea contribuțiilor la sistemul de sănătate publică pentru aceștia a stârnit un val de reacții din partea societății civile, ale clasei politice și a experților în domeniu. 

În ultimele 10 zile în schimb, premierul Marcel Ciolacu a făcut declarații publice infirmând orice plan al guvernului să renunțe la facilitățile fiscale pentru sectorul IT, precum și planul pentru plata de către stat a asigurărilor de sănătate pentru construcții și agricultură, întrucât acesta este jalon în PNRR și fiindcă este luată în considerare și viitoarea aderare a României la OECD.

Românii care nu trebuie să plătească contribuții la sănătate. Cine face parte din această categorie

Iată care sunt, așadar, românii scutiți de contribuțiile sociale la sistemul național de sănătate.

În prezent, sunt 22 de categorii de persoane scutite de plata CASS. Pe lângă copii, cei cu boli cronice, persoane cu handicap, femeile însărcinate și lăuze, statul oferă facilități fiscale studenților care au până în 26 de ani, de la șomeri, persoane reținute sau arestate, personalul monahal al cultelor recunoscute, aflat în evidenţa Secretariatului de Stat pentru Culte.

Pe lângă aceste categorii sociale, conform unei liste alcătuite de Hotnews și un expert din partea Camerei Consultanților Fiscali, o serie de segmente profesionale sunt scutite de impozite sau contribuții sociale:

  • Cercetători și angajați in IT– scutire de impozit pe venit de 10%
  • Angajați construcții (aici intră și cei care lucrează în birou) – scutire de impozit pe venit de 10%, scutire la contribuția la sănătate și la Pilonul II
  • Angajați din agricultură și industria alimentară – scutire de impozit pe venit de 10%, scutire la contribuția la sănătate și la Pilonul II (opțional)
  • Activități independente – se aplică doar impozitul pe venit, dar contribuțiile sociale sunt aplicabile doar asupra unei sume reprezentând 12 salarii minime pe economie.
  • Contracte de activitate sportivă – sunt taxate similar activității independente
  • Drepturi de autor – se aplică contribuția de pensie și sănătate doar dacă nu există alte tipuri de venituri de natură salarială.
  • Venituri din chirii – impozitul este 10%, dar avem deducere forfetară de 40% din venitul brut. Deci practic impozitul este de doar 6%, cu o contribuție la sănătate de 10% plafonată la 12 salarii minime/economie dacă se depășește plafonul.
  • Venituri din investiții – cotă generală de 10% aplicabilă pentru dobânzi, câștiguri de capital, cu excepția de 5% pentru veniturile din dividende. La fel, în această situație se aplică contribuție la sănătate doar dacă se depășește plafonul.
  • Microîntreprinderi (adică sub plafonul de 1 milion euro): taxare pe venit 1% sau 3%
  • Horeca: impozit specific în funcție de suprafață (în funcție de domeniu)

Potrivit informațiilor Profit.ro, numărul scutiților din construcții este de 639.926, iar al celor din agricultură și industria alimentară, de 244.754.

În prezent, angajații din IT sunt scutiți doar de plata impozitului pe venit, în timp ce angajații din agricultură, industria alimentară și construcții sunt scutiți de plata impozitului pe venit și a contribuției sociale la sănătate, alături de contribuția la pensiile private.

După anunțurile de săptămâna trecută conform cărora coaliția PNL-PSD urma să discute menținerea sau nu a acestor facilități fiscale, nu au mai fost făcute anunțuri publice pentru a lămuri problema pentru publicul larg.

Angajații din construcții, protejați de la impozit și contribuții sociale până în 2028

Cu toate acestea, la începutul lunii iulie a fost publicat în Monitorul Oficial Ordinul nr. 2.044 pentru modificarea si completarea anexei la Ordinul ministrului finanțelor nr. 1.528/2022 privind stabilirea Procedurii de acordare a facilităților fiscale in domeniul construcțiilor. Conform acestui document, salariații din domeniu construcțiilor, în contextul în care vor îndeplini cumulat condițiile impuse de Codul Fiscal, vor beneficia de facilitățile fiscale în continuare, până la data de 31 decembrie 2028.

Angajații din agricultură și sectorul alimentar

La finalul lunii mai a fost publicată în Monitorul Oficial Legea nr. 135/ 2022 prin care angajații din agricultură și industria alimentară care primesc un salariu brut de încadrare pentru 8 ore de muncă/zi de minim 3.000 Ron brut /lună vor beneficia de taxe salariale reduse.

Similar cu taxele angajaților din domeniul construcțiilor, legea aduce următoarele scutiri:

• scutirea de impozitul pe venit, în cotă de 10%;

• scutirea de contribuția la sănătate, în cotă de 10%;

• reducerea contribuției la pensii, de la 25% la 21,25%, reducerea de 3,75% fiind fix partea care merge la pilonul II de pensie;

• reducerea contribuției asiguratorii pentru muncă, de la 2,25% la 0,3375%.

Beneficiarii prevederilor de mai sus sunt salariații angajatorilor ce îndeplinesc cumulativ următoarele condiții care defines codul CAEN, cifra de afaceri a companiilor, precum și faptul că veniturile brute lunare din salarii, realizate de persoanele fizice pentru care se aplică scutirea, sunt calculate la un salariu brut de încadrare pentru 8 ore de muncă/zi de minimum 3.000 Ron lunar.

malina@mediaflux.ro Absolventă de Drept, dar atrasă iremediabil de jurnalism. Un drum lung, greu, dar întotdeauna frumos, fie că a fost vorba de jurnalism ... vezi toate articolele