NEWS

Ce se întâmplă cu punctul de amendă în 2026. De când vor plăti șoferii mai mult

Ce se întâmplă cu punctul de amendă în 2026. De când vor plăti șoferii mai mult
sursa foto: economica.net

Ce se întâmplă cu punctul de amendă în 2026. Ministerul Muncii a pus, vineri, în transparenţă proiectul privind creşterea salariului minim brut pe ţară, de la 4.050 lei lunar la 4.325 de lei, începând cu 1 iulie 2026, ceea ce reprezintă o creştere de 6,8 %, faţă de luna iunie 2026.

Odată cu creșterea salariului minim, vor crește și amenzile pentru șoferi, în condițiile în care punctul de amendă reprezintă 5% din salariul minim brut.

Dacă astăzi un punct de amendă este 202,5 lei, începând cu 1 iulie 2026 el devine 216,2, dacă nu vor exista și alte modificări legislative.

Ce se întâmplă cu punctul de amendă în 2026. Șoferii vor plăti mai mult

În funcție de gravitatea abaterilor din trafic, clasele de sancțiuni pentru șoferii care încalcă regulile rutiere vor fi următoarele:

clasa I – 2 sau 3 puncte-amendă, respectiv 432,50 – 648,75 lei;

clasa a II-a – 4 sau 5 puncte-amendă, respectiv 865,00 – 1.081,25 lei;

clasa a III-a – de la 6 la 8 puncte-amendă, respectiv 1.297,50 – 1.730 lei;

clasa a IV-a – de la 9 la 20 puncte-amendă, respectiv 1.946,25 – 4.325 lei;

clasa a V-a (aplicată persoanelor juridice) – de la 21 la 100 puncte-amendă, respectiv 4.541,25 – 21.625 lei.

Nerespectarea semnalizării rutiere se va sancționa de la 1 iulie cu amendă cuprinsă între 1.297,50 – 1.730 lei, amendă specifică pentru clasa a III-a de sancțiuni.

Șoferii care sunt prinși cu folosirea telefonului mobil în timpul condusului vor fi sancționați cu amenzi cuprinse între 865 – 1.081,25 lei.

Pentru nerespectarea regulilor privind centura de siguranță, se vor aplica amenzi cuprinse între 432,50 – 648,75 lei.

 

malina@mediaflux.ro Absolventă de Drept, dar atrasă iremediabil de jurnalism. Un drum lung, greu, dar întotdeauna frumos, fie că a fost vorba de jurnalism ... vezi toate articolele