Poate cel mai mare mister al nopții alegerilor locale a fost cine câștigă Primăria Sectorului 1. Clotilde Armand și George Tuță au mari emoții până la numărătoarea finală a voturilor, iar acel moment nu s-a întâmplat deja, dar avem rezultatele după numărarea a 98,7% din totalul secţiilor de vot.
George Tuţă (candidatul Alianţei electorale PSD – PNL) a câştigat funcţia de primar al Sectorului 1 al Capitalei, după ce ar fi obţinut 36,44% din voturi (24.323 voturi), după centralizarea datelor din 122 de secţii, transmite Agerpres.
Potrivit datelor încărcate pe site-ul Autorităţii Electorale Permanente, principalul său contracandidat, primarul în funcţie Clotilde Armand (candidatul Alianţei Dreapta Unită), ar fi obţinut 35,73% (23.850 voturi).
Datele încărcate în site-ul AEP la ora 12,00 arată următoarea situaţie la Sectorul 1:
George Tuţă (Alianţa electorală PSD – PNL) – 36,44% (24.323 de voturi)
Clotilde Armand (Alianţa Dreapta Unită) – 35,73% (23.850 voturi)
Daniel Tudorache (independent) – 7,57% (5.056 voturi)
Ramona Ioana Bruynseels (Alianţa pentru Unirea Românilor) – 7,25% (4.838 de voturi)
Liviu Negoiţă (PUSL) – 7,17% (4.789 voturi)
Iulian Hatmanu (REPER) – 2,99% (1.997 voturi)
Dan Podaru (PER) – 1,32% (883 voturi)
Florin-Mircea Andrei (Partidul Alternativa Dreaptă) – 1,26% (841 voturi)
Florin Ghidănac (Blocul Suveranist Român) – 0,25% (170 voturi)
În Sectorul 1, prezenţa la vot la închiderea urnelor (ora 22,00) a fost duminică de 46,56% din totalul alegătorilor înscrişi în liste.
– George Tuță: 36,47%
– Clotilde Armand: 33, 47%
PNL Sector 1 anunţă că, după numărarea a 98,7% din totalul secţiilor de vot , George Tuţă este noul primar al Sectorului 1 şi acuză reprezentanţii UDR că tergiversează numărarea voturilor în două secţii. ”Clotilde Armand trebuie să înţeleagă că a pierdut alegerile şi să oprească orice încercare de a pune mâna pe sacii cu voturi”, spun liberalii.
”După numărarea a 98,7% din totalul secţiilor de vot din sector, George Tuţă este noul primar al Sectorului 1! Numărătoarea paralelă arată 475 de voturi în plus pentru George Tuţă. Au mai rămas două secţii unde reprezentanţii USR tergiversează numărătoarea voturilor, la 10 ore de la închiderea secţiilor de vot. La secţia 27, am solicitat intervenţia poliţiei naţionale pentru a aplica legea. În prezent, se fac cercetări la faţa locului”, anunţă filiala liberală de sector.
Liberalii atrag atenţia că la nivelul aparatului administrativ al Sectorului 1 se tergiversează deplasarea preşedinţilor de secţii către Biroul Electoral de Sector, modificându-se inclusiv procedurile de predare a sacilor cu voturi.
Clotilde Armand trebuie să înţeleagă că a pierdut alegerile şi să oprească orice încercare de a pune mâna pe sacii cu voturi, mai arată PNL.
Rezultatele parțiale oficiale de la Biroul Electoral Central de la Sectorul 1, după numărătoarea a 29% din totalul secțiilor, George Tuță o conduce pe Clotilde Armand.
Conform datelor oficiale BEC, candidatul PSD-PNL, George Tuță, are 39,51%, în timp ce candidatul ADU, Clotilde Armand, are 34,60%.
Potrivit Exit Poll CURS Avangarde de la ora 22:00, la Sectorul 1, situația rămânea umăr la umăr.
Candidata Dreapta Unită, Clotilde Armand avea 42%, în timp ce George Tuță, candidatul PSD-PNL avea 40%. Inițial, cei doi erau cotați la egalitate, scor 41%.
Imediat după exit poll-ul de la ora 22, cu datele de ora 20.30, când cei doi erau la egalitate, Rareș Bogdan se arăta încrezător:
”Avem rezultate de la ora 21.30, atunci când George Tuță a trecut peste Clotilde Armand. Știu ce capacitate de mobilizare au colegii mei de la Sectorul 1, care este ajutat și de colegii de la Ilfov, de Thuma Hubert și restul colegilor noștri.”, a declarat prim vicepreședintele PNL, conform Stiripesurse.
Candidatul PSD-PNL la Primăria Sectorului 1, George Tuță, a declarat după afișarea rezultatelor parțiale că cetățenii Sectorului 1 au votat schimbarea.
„Începem reconstrucția Capitalei Capitalei de la încredere: vom păzi și vom număra fiecare vot! Știm însă deja că oamenii au dat mesajul că trebuie să începem reclădirea Sectorului 1! Și asta, ne onorează și ne obligă.”, a declarat George Tuță după afișarea rezultatelor EXIT-POLL de duminică seara, 9 iunie.