Partidele din coaliția de guvernare se reunesc luni la Palatul Victoria pentru a stabili susținerea unui candidat comun în turul 2 al alegerilor prezidențiale 2025. Liderii PSD, PNL și UDMR discută situația și modalitățile prin care vorgestiona efectele politice și economice ale rezultatului surpriză, în care George Simion a obținut un procent important.
Conducerea PNL a convocat Biroul Politic Național luni, 5 mai, la ora 16:00, după ședința coaliției. După încheierea consultărilor din BPN, PNL va anunța public poziția oficială referitoare la situația politică curentă.
Liderii PSD, PNL și UDMR vor începe la ora 13:00, probabil la Palatul Victoria, o ședință decisivă pentru soarta turului al doilea.
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a fost primul care și-a făcut public votul înainte de întâlnire: „Rațiunea ne spune să îl susținem pe Nicușor Dan. Este o alegere mai bună din perspectiva comunității maghiare.”
Hunor a respins orice legătură între scorul slab al lui Crin Antonescu și alegătorii etnici maghiari, subliniind că, în județele cu populație maghiară numeroasă, candidatul coaliției a obținut cele mai multe voturi.
Până luni dimineață, PSD nu a transmis nicio poziție oficială, deși discuțiile tensionate de duminică seară, relatate de Digi24, au vizat implicarea unor primari și președinți de consilii județene.
Rezultatul din primul tur, în care George Simion a obținut peste 40% iar Nicuşor Dan circa 21%, forțează coaliția de guvernare să a o decizie rapidă. Alegătorii de centru-dreapta și cei de stânga ar trebui acum să se unească pentru a contracara avansul populist al AUR.