NEWS

Coaliția s-a reunit în ședință pentru a discuta pachetul de măsuri privind administrația publică. Luni, Guvernul își asumă răspunderea în Parlament

Coaliția s-a reunit în ședință pentru a discuta pachetul de măsuri privind administrația publică. Luni Guvernul își asumă răspunderea în Parlament
Sursă foto: Europa Libera

Reprezentanţii coaliţiei de guvernare s-au reunit, duminică, 31 august, într-o şedinţă la Palatul Victoria, pentru a discuta pachetul de măsuri vizând administraţia publică care va fi asumat luni de Guvern în fața Parlamentului. Acesta a fost împărțit în mai multe proiecte mai mici de frica CCR.

Coaliția s-a reunit în ședință pentru a discuta pachetul de măsuri privind administrația publică

Potrivit unor surse politice, şedinţa coaliţiei a început de la ora 13.00, la Palatul Victoria. Premierul Bolojan spunea, vineri, că pachetul de măsuri privind administraţia publică ”urmează să fie discutat duminică”.

El adăugat că, ”foarte probabil”, va avea loc o nouă şedinţă de guvern pentru a fi adoptat şi acest pachet, astfel încât la finalul săptămânii viitoare toate cele şase pachete să fie adoptate.

Premierul spunea, după şedinţa de Guvern de vineri, că a fost discutată componenta legată de pensiile magistraţilor, pachetul pe sănătate, companiile de stat, companiile autofinanţate – ASF, ANCOM şi ANRE şi componenta de fiscalitate-insolvenţă.

”Toate aceste componente sunt absolut necesare pentru a pune în practică politici publice care să facă să avem un stat mai sănătos, un stat eficient, un stat care respectă munca”, explica premierul Bolojan.

Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu, a explicat că mai sunt câteva discuţii pe care partidele din coaliţie trebuie să le aibă asupra acestui proiect, iar acest lucru se va întâmpla duminică, în cadrul unei reuniuni a coaliţiei.

”Mai sunt câteva chestiuni în discuţia partidelor, se va relua discuţia cu o coaliţie, duminică, după care va urma, probabil, o şedinţă de guvern”, a declarat Ioana Dogioiu.

Ea a adăugat că nu poate preciza ce anume s-a schimbat în cadrul proiectului privind administraţia publică.

Nicușor Dan vorbește de o veste bună pentru actualul guvern

Preşedintele României, Nicuşor Dan, a declarat că agenţiile internaţionale au menţinut ratingul României în ultimele luni, iar aceasta este o veste bună pentru actualul guvern. În ceea ce priveşte măsurile de redresare a economiei, Nicuşor Dan a precizat că atunci când se lucrează sub presiune, se mai fac şi greşeli, dar că responsabilitatea tuturor este să menţină acest guvern.

”Vestea bună este că în iulie Fitch ne-a menţinut ratingul pe minus, în august Standard&Poors ne-a menţinut ratingul, cu perspectivă negativă, dar a menţinut nivelul la care eram înainte să vedem dimensiunea fiscală. O să urmeze în septembrie Moody’s, sper să rămânem de asemenea la acelaşi nivel. Asta este o notă bună pentru Guvern. Mai departe, pe anumite chestiuni pot să am alte opinii, Este un moment din care trebuie să ieşim pentru că altfel economic va fi mai dificil”, a declarat Nicuşor Dan, întrebat cum vede pachetele fiscale ale Guvernului şi dacă aceste măsuri vor duce la un efect real de reducere a deficitului bugetar.

Luni, Guvernul își asumă răspunderea în Parlament

”Dacă se va ajunge la acord şi va exista şedinţa de duminică şi va fi adoptat, sigur va urma aceeaşi procedură”, a adăugat Dogioiu.

Pachetul privind administraţia publică vizează, printre altele, reducerea cu aproximativ 40.000 de posturi, administraţiile locale şi cea centrală trebuind că reducă cu un sfert posturile din organigrama existentă în prezent.

Guvernul îşi va asuma, luni, de la ora 19.00, răspunderea pe cel de-al doilea pachet de măsuri pregătite pentru reducerea deficitului bugetar.

claudiu.popa@mediaflux.ro - Claudiu Popa este jurnalist, fotograf și țăran în timpul liber. Cochetează cu presa încă din liceu, când a scris la ziarele Informația Prahovei sau Actualitatea Prahoveană. ... vezi toate articolele