Sunt multe greșeli pe care le săvârșește cam fiecare persoană. Astfel, ajungem să nu mai putem face economie, oricât de mult am vrea.
Toate astea se datorează faptului că vrem să facem cât mai multe economii. Practic, alergăm într-un cerc.
Te poți păcăli cu acele produse „gratis”
Deseori vedeți pe rafturi „două produse la preț de unul”. Iată că nu e așa mereu. S-ar părea că scoți mai mulți bani din buzunar decât ți-ai imagina. Din dorința de a face economii, cumpărați prea mult. Nu e bine. La un moment dat o să vă treziți cu mai puțini bani decât de obicei.
Totul la „X” lei
Nici asta nu ajută. E asemănătoare cu varianta de mai sus. Ne putem încânta la început că putem luat multe la un preț mic. Multe dintre acele lucruri ar putea fi destul de nefolositoare. Asta îți dai seama după un timp, nu imediat. Mai mult decât atât, nici calitatea nu este garantată.
Nu te ții de buget
Un aspect foarte important. Dacă ai un buget stabilit de la începutul lunii, atunci încearcă să te încadrezi în el. Nu te întinde la cheltuieli, mai ales dacă sunt inutile și nu îți trebuie urgent în acea perioadă.
Nu face reparații singur dacă nu te pricepi
Se întâmplă ca să ți se strice ceva în casă. Ar fi mai bine să chemi un specialist decât să te apuci singur de reparații. Poți face altele mai grave, iar apoi să te coste dublu sau chiar triplu. Dacă până acum nu ai luat în calcul asta, e timpul să o faci, potrivit Sfatul Părinților.
Nu cumpăra tot ce îți face cu ochiul
Deși ai o mulțime de pantofi, de exemplu, vei dori să îți mai iei câteva perechi. Asta poate duce la sume mari.