Cum vede presa străină ”eliminarea” Dianei Șoșoacă la candidatura la prezidențiale. Instanța supremă din România a eliminat un politician pro-rus de extremă dreapta de pe lista candidaților la alegerile prezidențiale viitoare, provocând îngrijorări cu privire la valorile democratice din partea candidaților din întregul spectru politic.
Biroul Electoral Central a respins, duminică seara, cea de-a doua candidatură a Dianei Șoșoacă. Această candidatură este inadmisibilă pentru că nu s-au depus semnături. Potrivit unor surse, judecătorii USR și PNL au fost pentru candidatură, iar ceilalți au votat împotriva candidaturii.
Știrea inițială:
Potrivit Reuters, România, membră a Uniunii Europene și a NATO, urmează să organizeze alegeri prezidențiale în două tururi la 24 noiembrie și 8 decembrie, iar între acestea vor avea loc alegeri parlamentare.
Aproape 20 de politicieni s-au înscris oficial în cursă, iar sondajele de opinie arată că preferințele electoratului sunt foarte fragmentate.
Printre aceștia se numără Diana Sosoacă, liderul SOS România, un mic partid de opoziție eurosceptic ultranaționalist care a obținut în mod surprinzător două locuri în Parlamentul European în iunie.
Curtea Constituțională a României s-a reunit sâmbătă pentru a discuta contestațiile legale depuse împotriva a șase candidaturi.
Aceasta a respins cinci, dar a acceptat contestațiile împotriva lui Sosoacă, fără a-și explica decizia.
Sosoacă, care era în direct pe Facebook la momentul pronunțării hotărârii, le-a spus urmăritorilor săi: ”Acest lucru dovedește că americanii, evreii și Uniunea Europeană au complotat pentru a falsifica alegerile din România înainte ca acestea să înceapă”.
”Din acest moment, avem dovada clară că în România se discută despre dictatură și lipsă totală de democrație.”
Curtea publică de obicei explicații detaliate ale hotărârilor sale la o dată ulterioară. Politicieni din întregul spectru politic au declarat că hotărârea reprezintă o amenințare fără precedent la adresa valorilor democratice.
Deoarece instanța formată din nouă membri este numită politic, mulți politicieni au acuzat-o, de asemenea, de interferență.
Sondajele de opinie arată că premierul social-democrat de stânga Marcel Ciolacu are șanse să treacă în turul al doilea al alegerilor prezidențiale, dar nu este clar împotriva cui va candida.
Deși rolul său este în mare parte ceremonial, atribuțiile președintelui includ numirea prim-ministrului după alegeri și numirea judecătorilor și procurorilor. Acestea includ, de asemenea, supravegherea politicii externe, ceea ce înseamnă că noul președinte va juca un rol esențial în angajamentul României de a sprijini Ucraina.
BEC a respins a doua candidatură a Dianei Șoșoacă