NEWS

Decizia care poate arunca în aer sistemul de pensii: „Va însemna o lovitură fatală”

Decizia care poate arunca în aer sistemul de pensii Va însemna o lovitură fatală
Sursa foto: Antena 3

Decizia care poate arunca în aer sistemul de pensii. Liberalul Tănase Stamule avertizează că desființarea Pilonului 2 ar reprezenta „o lovitură fatală” pentru Bursa de Valori Bucureşti (BVB).

Potrivit acestuia, aproximativ 30% din bani sunt folosiţi pentru investiții.

Decizia care poate arunca în aer sistemul de pensii: Desfiinţarea pilonului 2 ar fi o lovitură fatală pentru BVB

Așadar, Tănase Stamule, conf. dr. univ la ASE, a scris într-o postare realizată pe pagina lui de socializare că desfiinţarea pilonului 2 va însemna o lovitură fatală pentru Bursa de Valori Bucureşti (BVB).

Potrivit liberalului, aproximativ 30% din bani sunt folosiţi pentru investiții. Mulțumită fondurilor de pensii, scrie specialistul, s-au „romanizat” multe companii aflate pe bursă.

Mai precis, bucăţi mari din companii strategice precum OMV Petrom, Hidroelectrica, DIGI au fost cumpărate de fondurile de pensii ale românilor, a scris Tănase Stamule.

Astfel, a fost păstrată valoarea adăugată creată de acestea şi mai mult în ţară. În cazul în care banii de la pilonul 2 vor dispărea de pe bursă, aceasta îşi va pierde masiv din importanţa.

Mai rău, indicele BVB îşi va pierde mult din valoare. Totodată, pe termen scurt şi mediu, companiilor listate le va fi mult mai greu să găsească finanţare.

 Lovituri pentru mari companii strategice

„Desfiinţarea pilonului 2 va însemna o lovitură fatală pentru Bursa de Valori Bucureşti. Aproximativ 30% din bani sunt folosiţi pentru investiții. Datorită fondurilor de pensii s-au «românizat» multe companii aflate pe bursa.

Bucăţi mari din companii strategice precum OMV Petrom, Hidroelectrica, DIGI au fost cumpărate de fondurile de pensii ale românilor, păstrând valoarea adăugată creată de acestea şi mai mult în ţară.

Dacă banii de la pilonul 2 vor dispărea de pe bursă, aceasta îşi va pierde masiv din importanţa iar indicele BVB îşi va pierde mult din valoare. Totodată, pe termen scurt şi mediu, companiilor listate le va fi mult mai greu să găsească finanţare”, a scris Tănase Stamule pe Facebook.

  BVB va colabora cu BERD

În altă ordine de idei, Bursa de Valori Bucureşti (BVB) şi Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD) vor colabora pentru a revizui codul de guvernanţă corporativă al pieţei româneşti.

Astfel, va fi aliniat la modificările recente de reglementare şi la standardele internaţionale actuale.

[email protected] Absolventă de Drept, dar atrasă iremediabil de jurnalism. Un drum lung, greu, dar întotdeauna frumos, fie că a fost vorba de jurnalism ... vezi toate articolele