Demisie din Guvernul Ciolacu. Ministrul Dezvoltării, Adrian Veștea și-a anunțat, marți, demisia din executiv pentru a-și prelua mandatul de președinte al Consiliului Județean Brașov, unde a fost ales la alegerile din iunie.
„Final de mandat în fruntea Ministerului Dezvoltării: Cu Dumnezeu și Brătianu înainte! Într-o lume în continuă schimbare, să rămâi fidel propriilor valori și să îți urmezi drumul cu demnitate este un adevărat act de curaj. Este din ce în ce mai greu să găsești echilibrul între agitația din jur și liniștea interioară, dar tocmai această provocare ne definește caracterul și tăria de a merge mai departe”, a scris Adrian Veștea pe pagina sa de Facebook.
El a mai afirmat că încheie cu emoție șaptesprezece luni de activitate ca ministru al Dezvoltării.
„Această perioadă mi-a adus multe satisfacții. Rămân cu amintiri prețioase: strângerile de mână, proiectele duse la bun sfârșit alături de oameni extraordinari, cărora le mulțumesc. Sunt recunoscător pentru oportunitatea de a contribui, ca liberal și om politic, la dezvoltarea comunităților din toate județele țării”, a adăugat el.
„Le mulțumesc colegilor din Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei pentru profesionalismul și implicarea lor. Am avut alături o echipă de adevărați profesioniști, care au demonstrat prin muncă și dedicație că dezvoltarea țării este un scop comun”, a mai spus Veștea.
Adrian Veștea a demisionat din Guvern pentru a redeveni președintele CJ Brașov, funcție pe care a mai ocupat-o și în perioada 2016-2023.
„Pentru mine, locul de muncă sau biroul nu au fost niciodată mai importante decât valorile în care cred și emoțiile pe care le trăiesc. Acestea mă însoțesc mereu, fie că sunt la Brașov, București sau Alba Iulia. De mai bine de douăzeci de ani, această icoană și acest tablou cu Brătianu sunt simbolurile care îmi aduc aminte de credința și apartenența mea. Ele reprezintă esența unui drum pe care l-am parcurs cu responsabilitate și suflet. Vă mulțumesc!”, a mai declarat Adrian Veștea.
El se afla în fruntea Ministerului Dezvoltării din iunie 2023, odată cu preluarea guvernării de către premierul Marcel Ciolacu. Anterior, între 2016 și 2023, Veștea a fost președinte al CJ Brașov
Demisia vine după ce președintele interimar al Consiliului Județean Brașov, Șerban Todorică, a anunțat în cadrul ședinței de plen extraordinare de marți că Adrian Veștea, precum și 23 dintre cei 34 de aleși în urma scrutinului din 9 iunie vor depune jurământul și își vor începe activitatea de joi, 21 noiembrie.
A primit mandatul la În urma alegerilor locale din 9 iunie, dintre cele 34 de mandate de consilier judeţean, cele mai multe, 11, au revenit PNL. PSD a obţinut 8 mandate, ADU (Alianţa Dreapta Unită – USR, PMP, Forţa Dreptei) va avea tot 8 mandate, AUR a obţinut 4 mandate, iar UDMR 3 mandate.