DIICOT a reţinut zeci de persoane după descinderile la clanurile Pian şi Purcel. În arest au ajuns 31 de persoane – 22 de bărbaţi şi nouă femei – acuzate de constituirea unui grup infracţional organizat, trafic de persoane, proxenetism şi spălare a banilor.
Dintre persoanele reţinute, 19 vor fi duse joi la Tribunalul Bucureşti cu propunerea de arestare preventivă, dintre care un bărbat este arestat în altă cauză. Pentru alte şase persoane se solicită arest la domiciliu.
DIICOT a anunţat că, în urma percheziţiilor efectuate miercuri la cele două clanuri, au fost descoperite şi ridicate sume de bani în diferite valute (lei, euro, dolari americani, lire sterline şi franci elveţieni), cu o valoare totală estimată la 250.000 de euro, arme albe, pistoale de tip airsoft, bijuterii, ceasuri, înscrisuri, diferite cantităţi de substanţe vegetale, cristaline şi pulverulente aflate în curs de expertizare, precum şi alte mijloace de probă.
De asemenea, a fost dispusă măsura sechestrului asigurător asupra a patru autoturisme de lux.
Membri ai celor două clanuri sunt acuzaţi că recrutau tinere din România, prin metoda loverboy, după care le transportau în ţări din Europa, unde le obligau să se prostitueze.
Astfel, tinerele erau recrutate prin inducere în eroare şi simularea unor sentimente de iubire, care le-au creat stări de dependenţă emoţională, după care au fost transportate şi adăpostite în diferite locaţii din Elveţia, Austria, Spania, Germania, Olanda, Danemarca, Regatul Unit al Marii Britanii şi al Irlandei de Nord, Irlanda, Slovacia şi Cehia, dar şi din România, unde, inclusiv prin acte de constrângere psihică şi fizică, au fost determinate să practice prostituţia în folosul interlopilor.