Doliu în sportul românesc. Maria Alexandru, una dintre cele mai valoroase jucătoare de tenis de masă ale României, a murit la vârsta de 84 de ani, în propria casă. Fosta mare sportivă va fi înmormântată la Băile Herculane.
Anunțul despre moartea Mariei Alexandru a fost făcut de Federaţia Română de Tenis de Masă. Legendara sportivă a jucat de la vârsta de 12 ani numai la clubul Progresul din Bucureşti și s-a retras la aproape 40 de ani.
Palmaresul său este unul incredibil. A câştigat 12 medalii la Campionatele Mondiale, a urcat de 16 ori pe podium la Campionatele Europene, are peste 40 de titluri de campioană națională, precum și alte numeroase premii și trofee.
„O veste tristă și greu de acceptat, firul vieții se rupe și pentru campionii care par nemuritori.
Legendă a tenisului de masă, MARIA ALEXANDRU rămâne în memoria noastră prin performanţele sale remarcabile, o sportivă care a scris istorie în tenis de masă şi în lumea sportului. Un pios omagiu unei sportive a carei viață a fost tenisul de masă.
MARIA ALEXANDRU s-a retras devreme din viața publică, a preferat să fie discretă și s-a stins acasă, alături fiindu-i prietena cea mai bună.
Un pios omagiu unei sportive a cărei viață a fost tenisul de masă.
MARIA ALEXANDRU va fi înmormântată la Băile Herculane, lângă familie.
Condoleanțe familiei! Dumnezeu s-o odihnească!”, a fost mesajul transmis de Federația Română de Tenis de Masă.