Anunț oficial de la președintele Klaus Iohannis. România intră complet în Schengen de la 1 ianuarie 2025 după ce ambasadorii UE au agreat astăzi aderarea țării noastre și cu frontierele terestre.
Ambasadorii UE au agreat astăzi aderarea României la spațiul Schengen și cu frontierele tereste, începând cu 1 ianuarie 2025, a anunțat miercuri președintele Klaus Iohannis într-un mesaj publicat pe Facebook.
Decizia a fost luată după repetate amânări și după 17 ani de la aderarea la Uniunea Europeană.
Potrivit anunțului, aderarea a fosta agreată astăzi în Comitetul Reprezentanților Permanenți ai guvernelor din statele membre ale Uniunii Europene (COREPER). Ea urmează să fie oficializată în Consiliul Justiție și Afaceri Interne (JAI) care se va reuni pe 12 decembrie.
„Un moment important azi pentru România ! Ambasadorii UE au agreat aderarea completă la Schengen şi cu frontierele terestre, începând cu 1 ianuarie 2025. Consiliul JAI din decembrie va formaliza această decizie mult așteptată, în mod legitim, de toți cetățenii români”, a scris Klaus Iohannis pe X.
Un moment important azi pentru România 🇷🇴! Ambasadorii UE 🇪🇺 au agreat aderarea completă la Schengen şi cu frontierele terestre, începând cu 1 ianuarie 2025. Consiliul JAI din decembrie va formaliza această decizie mult așteptată, în mod legitim, de toți cetățenii români.
— Klaus Iohannis (@KlausIohannis) November 27, 2024
La rândul său, premierul Marcel Ciolacu a anunțat, într-un mesaj pe Facebook, că „aderarea completă a României la spațiul Schengen de la 1 ianuarie a fost agreată la Bruxelles, în Comitetul Reprezentanților Permanenți ai guvernelor din statele membre ale Uniunii Europene (COREPER)”.