FCSB și-a aflat adversara din turul 1 preliminar al UEFA Champions League. ”Roș-albaștrii” vor da piept cu Inter Club d’Escaldes, echipă din Andorra. De cealaltă parte, CFR Cluj se va înfrunta cu Paksi FC (Ungaria) în Europa League.
Gruparea pregătită de Elias Charalambous a fost cap de serie la tragerea la sorți, iar în calea ”roș-albaștrilor” a ieșit Inter Club d’Escaldes, campioana Andorrei.
Manșa tur se va desfășura la București, pe 8 sau 9 iulie, iar returul se va juca pe terenul campioanei din Escaldes-Engordany, pe 15 sau 16 iulie.
”Roș-albaștrii” au evitat nume ca Differdange 03 (Luxemburg), Vikingur Gota (Feroe), Shelbourne FC (Irlanda) și KF Egnatia (Albania), în drumul spre turul doi preliminar al celei mai galonate competiții intercluburi, și sunt văzuți ca mari favoriți în fața andorrezilor.
Lotul celor de la Inter Club d’Escaldes este cotat la 4,5 milioane de euro. Guillaume Lopez este cel mai valoros jucător din lotul campioanei din Andorra, cu o cotă de piață de 350.000 de euro, conform Transfermarkt. În lotul echipei din Andorra se află şi un jucător român, fundaşul Raul Feher, care are o valoare estimată la 300.000 de euro, conform Digisport.
Pe Inter Club d’Escaldes a mai întâlnit-o CFR Cluj în preliminariile europene din sezonul 2022 – 2023. Ardelenii au câștigat în tur cu 3-0, dar la manșa retur, în Andorra, au încheiat la egalitate, scor 1-1.
CFR Cluj și-a aflat astăzi adversarul din primul tur preliminar al Europa League. Formația lui Dan Petrescu (57 de ani) a fost cap de serie în acest tur, cu un coeficient de 19.000. Însă, acest lucru nu va mai fi valabil în turul secund al UEL, acolo unde ardelenii ar urma să înfrunte echipe mult mai puternice, scrie Digisport.
Conform tragerii la sorți care a avut loc la Nyon, vicecampioana României o va întâlni pe Paksi FC (Ungaria).
Meciul tur se va juca în Ungaria, pe 10 iulie, iar returul va avea loc la Cluj pe 17 iulie.