SPORT

Fost atacant de la Arsenal, prins cu droguri. Fotbalistul a cărat 60 de kilograme de canabis

Fost atacant de la Arsenal prins cu droguri. Fotbalistul a cărat 60 de kilograme de canabis
Sursa foto: G4Media

Fostul internațional Jay Emmanuel-Thomas, cândva atacantul echipei de fotbal Arsenal Londra, a fost arestat de Agenția Națională pentru Combaterea Criminalității din Scoția (NCA), după ce a fost prins cu 60 de kilograme de canabis.

Trecut și pe la Ipswich Town, în vârstă de 33 de ani Jay Emmanuel-Thomas evoluează în prezent în liga a doua scoțiană la Greenock Morton.

Un atacant de la Arsenal, prins cu 60 de kilograme de droguri

Fotbalistul a fost reținut miercuri de ofițerii NCA în cadrul unei acțiuni sprijinite de Police Scotland. Valoarea celor 60 de kilograme de canabis se ridică pe piața neagră la 600.000 de lire sterline, echivalentul a aproximativ 800.000 de dolari.

„Un bărbat arestat ieri de National Crime Agency din Scoţia în legătură cu confiscarea a aproximativ 60 de kilograme de canabis pe aeroportul Stansted la începutul acestei luni a fost inculpat”, a precizat joi NCA într-un comunicat.

Fostul atacant de la Arsenal a cărat drogurile în valize. Jay Emmanuel Thomas a fost depistat de ofițerii Border Space pe 2 septembrie. „Jay Emmanuel-Thomas, în vârstă de 33 de ani, din Cardwell Road, Gourock, a fost reţinut şi interogat de ofiţerii NCA după ce droguri în valoare estimată de 600 000 de lire sterline au fost detectate în valize de ofiţerii Border Force la 2 septembrie.”

Emmanuel Thomas, atacantul de la Arsenal arestat pentru droguri
Jay Emmanuel-Thomas. Sursa foto: Sky News

Valoarea drogurilor se ridică la aproximativ 600.000 de lire sterline

Fotbalistul a fost pus sub acuzare sub aspectul săvârșirii infracțiunii de import de droguri din clasa B, motiv pentru care a și fost arestat preventiv. Vârful englez a fost ”școlit” la academia lui Arsenal, însă a bifat doar cinci apariții pentru clubul din Londra.

De-a lungul timpului a mai evoluat pentru Bristol City și Queens Park Rangers. O cantitate similară de droguri a fost depistată în valizele a două femei de 28, respectiv 32 de ani care au sosit cu o cursă din Bangkok, potrivit Ziare.com.

toma@mediaflux.ro Toma Enescu are o pasiune pentru presă, literatură și politică. Îi place să fie informat și este mereu la curent cu ce se întâmplă în ... vezi toate articolele