Guvernul ia în calcul un fond de solidaritate din profiturile excepționale ale companiilor petroliere. Premierul Bolojan a anunțat că banii de la companii vor fi folosiți de stat pentru a compensa scăderea accizei la carburanți.
Premierul Ilie Bolojan a anunțat că Guvernul a decis deja o primă măsură pentru a limita creșterea prețurilor la carburanți, pe fondul volatilității de pe piețele internaționale.
„Am luat o primă măsură, stabilind o perioadă în care vom interveni, considerând că trei luni ar fi o perioadă critică în următorul trimestru.”, a declarat premierul la Digi24.
Șeful Executivului a explicat că intervenția vizează reducerea riscului de speculă în stabilirea prețurilor.
„Am intervenit pentru a elimina posibilitatea de a specula prețuri, limitând adaosurile la valoarea medie de anul trecut. Va intra în vigoare de poimâine.”
Bolojan a prezentat și alte măsuri adoptate de Guvern pentru a limita impactul scumpirilor la carburanți.
„Am intervenit pentru a limita exporturile de motorină și de țiței, pentru a reduce cantitatea de biocombustibil care se introduce în benzină, în așa fel încât să reducem prețurile.”
În paralel, Executivul a decis să extindă schemele de sprijin pentru sectoarele afectate de creșterea costurilor.
„Am prelungit schemele de sprijin pentru transportatori, crescând cota din accize care se decontează de la 65 de bani la 85 de bani.”
De asemenea, măsuri similare au fost aplicate și în agricultură.
„Am prelungit schema pentru agricultori, care nu mai plătesc acciza decât o cotă reziduală.”
Premierul a explicat că Guvernul a analizat mai multe variante de intervenție pentru temperarea prețurilor la carburanți, inclusiv modificări de taxe.
„Ne propunem ca, analizând piața, acolo unde este posibil să intervenim, aveam posibilitatea de a interveni pe taxele care sunt asociate combustibililor, precum TVA sau acciza.”
În urma evaluării opțiunilor, Executivul a decis să acționeze asupra accizei.
„Analizând plusurile și minusurile, am luat decizia să intervenim pe componenta de acciză.”
Bolojan a anunțat că Guvernul va reduce acciza la carburanți în perioada următoare, pentru a tempera prețurile și a sprijini consumatorii.
„Vom reduce, în perioada următoare, valoarea accizei din prețul combustibililor, în așa fel încât să ajutăm cumpărătorii să achiziționeze un combustibil mai ieftin.”
Șeful Executivului a precizat că măsura va viza în principal motorina, unde s-au înregistrat cele mai mari scumpiri.
„Ne vom concentra pe motorină, pentru că aici au fost creșterile cele mai mari și peste 70% din consumul din România îl reprezintă motorina.”
Potrivit acestuia, diminuarea accizei va reduce veniturile la buget, motiv pentru care măsura trebuie calibrată atent.
„Banii, practic, nu vor mai fi încasați la bugetul de stat. Acest tip de facilitate trebuie acoperit de undeva, îl alocăm de la bugetul de stat, dar în limita suportabilă pe care ne-o putem permite, în condițiile de deficit pe care le avem.”
Premierul a insistat că reducerea trebuie să fie una vizibilă pentru consumatori.
„Trebuie să fie o reducere care este sesizată.”
Executivul analizează și introducerea unui fond de solidaritate, finanțat din profiturile excepționale ale companiilor din energie.
„Pentru că prețurile au crescut total pe piața globală, din cauza acestei creșteri, care este independentă de situația din România sau din regiune, unele companii care au lanțuri integrate, de la exploatare și până în faza finală, au niște profituri excepționale ca urmare a acestei creșteri de prețuri globale.”
Șeful Guvernului a subliniat că aceste câștiguri nu sunt rezultatul unor investiții suplimentare, ci al contextului internațional, motiv pentru care ar trebui să fie redistribuite.
„Trebuie să contribuie cu aceste profituri, care nu se datorează unor investiții importante sau unor eforturi ale companiilor, în așa fel încât din aceste sume să compensăm parțial aceste reduceri pe care le acordăm.”
Ilie Bolojan a evitat să dea un procent concret privind reducerea accizei la carburanți, subliniind că astfel de decizii trebuie fundamentate pe calcule clare.
„Nu cred că este în regulă să vedem procente aruncate în piață. Cel mai simplu lucru pe care poate să-l facă un om politic este să arunce idei în piață, să arunce procente în piață.”
El a explicat că orice reducere implică un impact bugetar major, motiv pentru care este necesară o analiză detaliată.
„La modul deschis, în spatele unor procente trebuie să fie niște calcule, pentru că înseamnă niște sume imense. Nu-mi pot permite, în momentul de față, fără să avem o analiză de impact, să vin cu astfel de cifre.”
Potrivit premierului, schema finală de reducere a accizei va fi stabilită în perioada imediat următoare.
„Până la sfârșitul săptămânii vom avea schema de reducere a accizei pusă în discuție și anunțată public, în așa fel încât să fie adoptată și să intre în vigoare de săptămâna viitoare.”