Guvernul vrea să introducă starea de criză în România, conform unui nou proiect de lege.
Guvernul se pregăteşte să introducă starea de criză în România, potrivit surselor Antena3 care precizează că aceasta nu va avea efecte asupra populaţiei, ci mai degrabă se referă la decizii de securitate şi apărare naţională.
Astfel, mai multe structuri ale MApN vor putea trece în subordinea forţelor armate străine staţionate pe teritoriul României sau a comandamentelor NATO.
Mai mult, potrivit proiectului de lege despre care notează sursa citată, stearea de criză va fi instituită la propunerea ministrului Apărării, va trebuie avizată de premierul în funcţie şi va fi introdusă printr-o hotărâre a Consiliului Suprem de Apărare a Ţării (CSAT).
Ea va fi instituit în momentul în care, potrivit proiectului de lege, societatea se confruntă cu apariţia sau iminenţa apariţiei unor incidente care sunt menite să afecteze sau să pună în pericol condiţiile de viaţă, stabilitatea politică, economică, socială, securitatea sau apărarea ţării sau să pună în pericol orice alte valori constituţionale.
“Prin situație de criză în domeniul securității și apărării naţionale se înțelege situația în care societatea se confruntă cu mari dificultăți generate de apariția unuia sau mai multor incidente pe teritoriul național, la nivel regional sau internațional, sau de ameninţări, riscuri şi vulnerabilități prin care sunt grav perturbate sau ameninţate condiţiile de viaţă, sănătate şi mediu, proprietatea, stabilitatea politică, economică sau socială, ordinea publică, securitatea şi apărarea naţională, precum şi alte valori constituționale care impun adoptarea de măsuri specifice prin acțiunea unitară a autorităţilor şi instituţiilor statului român, pentru înlăturarea cauzelor, gestionarea efectelor și revenirea la starea de normalitate”, se arată în proiect.
VEDEȚI AICI ce prevede proiectul privind STAREA DE CRIZĂ | DOCUMENT
Proiectul de lege urmează, potrivit surselor, să fie adoptat săptămâna aceasta într-o sedinţă de Guvern, iar Parlamentul este pregătit și el să adopte acest poiect de lege în procedură de urgenţă.
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a spus, luni, că are cunoştinţă despre acest proiect de lege.
Guvernul a decis, recent, să nu mai prelungească starea de alertă după data de 8 martie.
Astfel, din data de 9 martie, dispare obligativitatea prezentării certificatului verde la intrarea în țară, la accesul în localuri, magazine, instituții de spectacol și cultură și se elimină și obligativitatea purtării măştii de protecţie în aer liber.
Mai mult, magazinele şi localurile vor putea rămâne deschise şi după ora 22:00, iar elevii nu vor mai face cursuri fizic/online în functie de numărul de infectări sau de paturile ATI ocupate în localitate.