NEWS

Hidroelectrica, gata să preia cât mai mulți clienți casnici. Anunțul făcut de compania de energie

Hidroelectrica gata să preia cât mai mulți clienți casnici. Anunțul făcut de compania de energie
Hidroelectrica Sursă foto Economica.net

Hidroelectrica, gata să preia cât mai mulți clienți casnici. Cu nici o lună înainte de încetarea plafonării de preț la energie, românii sunt tot mai preocupați să găsească un furnizor de energie electrică mai avantajos ca preț. Iar firma cu cel mai mic preț de pe piață este Hidroelectrica.

Ca urmare a creșterii numărului de solicitări din partea clienților casnici, Hidroelectrica a anunțat vineri, 6 iunie, că extinde programul de lucru și capacitatea de preluare a solicitărilor în centrul de Relații cu Clienții din Capitală, scrie profit.ro.

Hidroelectrica, gata să preia cât mai mulți clienți casnici. Tot mai mulți clienți schimbă furnizorul

Astfel, programul de lucru cu publicul la centrul situat pe Bulevardul Ion Mihalache nr. 15–17, parter, începând cu data de 10 iunie, va fi următorul:

Luni – Joi: 10:00 – 16:00

Vineri: 10:00 – 12:00

„Pentru a reduce timpii de așteptare și a asigura o experiență mai eficientă, numărul de consultanți a fost dublat în centrul din București. Cu toate acestea, recomandăm cu prioritate utilizarea portalului online pentru contractare – soluția cea mai simplă, rapidă și la îndemâna oricui”, a transmis compania.

De asemenea, luni, 9 iunie 2025, centrele de Relații cu Clienții din întreaga țară vor fi închise, fiind zi liberă legală (Rusalii).

Având în vedere că mulți români caută deja să se transfere la Hidroelectrica, Andreea Milodin, manager la Departamentul de Furnizare a companiei a declarat:

Producția nu va mai face față

„Înregistrăm o creştere a solicitărilor de contractare pe partea de clienţi casnici. Dar Hidroelectrica este pregătită din punct de vedere informatic să încheie contracte”.

Pe de altă parte însă, este posibil ca, în urma preluării tuturor clienților noi, producția proprie de energie a Hidroelectrica să devină insuficientă.

„Putem să preluăm toţi clienţii, dar asta însemnă că trebuie să achiziţionăm energie din surse externe. Pentru că producţia nu mai face faţă”, a declarat Andreea Milodin.

Iar o achiziție de energie din surse externe ar putea însemna tarife mai mari pentru clienții Hidroelectrica.

„Presiunea pe plafonare nu e sustenabilă şi preţurile trebuie liberalizate, cel puţin pentru o parte din consumatori. Deci preţurile vor creşte probabil 50 la sută sau sută la sută faţă de preţurile actuale”, a estimat Mihnea Cătuţi, expert în energie.

În acest moment, cea mai accesibilă ofertă post – plafonare este în jur de 1 leu şi zece bani şi e oferită de compania de stat. Însă există pe piață şi tarife de 1,4 – 1,5 lei, în funcţie de distribuitor.

malina@mediaflux.ro Absolventă de Drept, dar atrasă iremediabil de jurnalism. Un drum lung, greu, dar întotdeauna frumos, fie că a fost vorba de jurnalism ... vezi toate articolele