Guvernul pregătește noi reguli pentru programul Casa Verde Fotovoltaice 2023, prin care beneficiarii pot obține o finanțare de 20.000 de lei de la stat pentru achiziționarea de panouri solare. Partea care revine de plată beneficiarului este de 10% adică încă 2.000 de lei. Ministrul Mediului, Tanczos Barna, a anunțat recent că programul va începe în luna martie, iar prin acesta vor putea obține finanțare 150.00 de beneficiari, după ce bugetul alocat programului a fost majorat la 3 miliarde lei.
„AFM depune toate eforturile necesare pentru redeschiderea programului de finanțare în cel mai scurt timp. După aprobarea prin ordin de ministru și publicarea în Monitorul Oficial a variantei finale a ghidului și după aprobarea bugetului de venit și cheltuieli al AFM pentru Mediu pentru anul 2023, va putea fi lansată o nouă sesiune de finanțare în cadrul programului”, arată Ministerul Mediului, conform răspunsului AFM oferit Economedia.
Ministrul Mediului, Tanczos Barna, spunea pentru sursa citată că analizează posibilitatea ca, atunci când platforma informatică pentru programul Casa Verde Fotovoltaice 2023 va fi lansată, dosarele din cadrul programului să fie analizate pe loc, digital. Astfel, cei înscriși nu vor mai fi nevoiți să stea aproape un an, așa cum s-a întâmplat în ediția trecută, pentru analizarea dosarelor.
Astfel, vor fi finanțați 150.00 de beneficiari, după ce bugetul alocat programului a fost majorat la 3 miliarde lei, iar numărul de documente solicitate de la beneficiari va fi redus la următoarele: carte de identitate, extras de carte funciară, dovada că persoana beneficiară nu are datorii la stat sau la bugetul local și certificatul de racordare.
„Obiectivul este să ajungem la 150.000 de gospodării. Am prevăzut un buget mult mai mare, 3 miliarde de lei. Sper în continuare să reușim să atragem și fonduri europene și să majorăm la rectificare bugetul în cursul verii. Pentru înscriere va fi nevoie de buletin și extras de funciar pe aceeași adresă, pe aceleași imobile și apoi adeverințe cu lipsa datoriilor la bugetul de stat și putem să semnăm finanțarea”, a declarat ministrul Mediului, Tanczos Barna.
Cei care doresc să se înscrie la acest program se vor adresa Administraţiei Fondului pentru Mediu (AFM), prin intermediul aplicaţiei, a declarat șeful instituției, Laurențiu Neculaescu.
„Au nevoie doar de buletin, vor completa un chestionar foarte simplu, 5-6 întrebări, în cadrul acelei aplicaţii informatice. Acele firme (de instalatori – n.r.) vor fi acreditate de AFM, iar evaluarea propriu-zisă o vor face aceste firme”, a spus Neculaescu.
După 90 de zile de la înscriere, românii vor primi pe mail numele mai multor companii acreditate să instaleze sisteme fotovoltatice și vor alege cu cine vor să lucreze.
„În momentul în care instalatorul va încărca în aplicaţie factura şi certificatul de racordare, care reprezintă un proces verbal de terminare a lucrării, Administraţia Fondului pentru Mediu va face plata într-un termen de 45-60 de zile”, a adăugat șeful AFM.
Guvernul oferă prin proiectul Casa Verde 2022 suma de 20.000 de lei, care reprezintă 90% din investiția montării de panouri fotovoltaice. Partea care revine de plată beneficiarului este de 10% adică încă 2.000 de lei. Cu acești bani majoritatea instalatorilor montează un sistem minim format din trei kilowați putere instalată și un invertor și evident vor face toată documentația prin care beneficiarul devine prosumator și va fi legat rețea și va putea vinde în rețea excesul de energie.