NEWS

Interdicții majore pentru mașinile construite înainte de 2009. Decizia UE privind vehiculele mai vechi de 15 ani din România

Interdicții majore pentru mașinile construite înainte de 2009. Decizia UE privind vehiculele mai vechi de 15 ani din România
SURSĂ FOTO: GDS.RO

O nou directivă de la UE privind mașinile mai vechi de 15 ani, adică cele construite înainte de 2009, vine cu o serie de interdicții pentru proprietarii lor. Astfel, cele care au probleme majore nu vor mai putea si reparate.

Interdicții majore pentru mașinile construite înainte de 2009

Proprietarii de mașini cu o vechime de peste 15 ani se confruntă cu noile reglementări impuse de Uniunea Europeană, care vor avea un impact direct asupra lor. Potrivit acestor reglementări, mașinile cu defecțiuni majore la componente esențiale cum ar fi motorul, transmisia, frânele sau direcția vor fi clasificate drept reziduale și nu vor mai putea fi supuse unor reparații semnificative.

Practic, această măsură va conduce, în cele din urmă, la eliminarea acestor mașini din circulație prin casare, conform informațiilor disponibile până în prezent.

Decizia UE privind vehiculele mai vechi de 15 ani din România

Astfel, această măsură face parte din pachetul „Fit for 55” al Uniunii Europene, care vizează reducerea emisiilor cu cel puțin 55% până în 2030 și realizarea neutralității climatice a UE până în 2050. Obiectivul principal al acestui pachet este să ofere un cadru coerent și echilibrat pentru atingerea acestor obiective climatice, asigurând în același timp o tranziție justă și echitabilă din punct de vedere social.

Proprietarii de mașini mai vechi ar trebui să fie conștienți de schimbările iminente și să ia în considerare alternative ecologice. Acestea includ achiziționarea unor mașini mai puțin poluante sau utilizarea transportului public, cu scopul de a reduce impactul negativ asupra mediului înconjurător. Este important să fim responsabili și să contribuim la protejarea mediului prin alegeri conștiente și sustenabile în materie de transport.

Ce cuprinde Green Deal-ul european

Programul european Green Deal a stabilit planul acestei schimbări transformaționale. O schimbare care va aduce numeroase beneficii, de la crearea de noi oportunități pentru inovare, investiții și locuri de muncă ecologice, până la îmbunătățirea sănătății și bunăstării noastre.

Toate cele 27 de state membre ale UE s-au angajat să transforme UE în primul continent neutru din punct de vedere climatic până în 2050. Pentru a ajunge acolo, acestea s-au angajat să reducă emisiile cu cel puțin 55% până în 2030, comparativ cu nivelurile din 1990.

În prezent, UE are obiective climatice obligatorii din punct de vedere juridic care acoperă toate sectoarele-cheie ale economiei. Statele membre vor cheltui acum 100% din veniturile obținute din comercializarea emisiilor pentru proiecte legate de climă și energie și pentru dimensiunea socială a tranziției.

Noul Fond social pentru climă va aloca 65 de miliarde de euro din bugetul UE și peste 86 de miliarde de euro în total pentru a-i sprijini pe cetățenii și întreprinderile mici cele mai vulnerabile în tranziția ecologică. Astfel, se va asigura că există oportunități pentru toată lumea, prin combaterea inegalităților și a sărăciei energetice și prin consolidarea competitivității întreprinderilor europene, fără a lăsa pe nimeni în urmă.

claudiu.popa@mediaflux.ro - Claudiu Popa este jurnalist, fotograf și țăran în timpul liber. Cochetează cu presa încă din liceu, când a scris la ziarele Informația Prahovei sau Actualitatea Prahoveană. ... vezi toate articolele