BUSINESS

iPhone 15 a devenit cel mai bine vândut smartphone în al treilea trimestru din 2024. Apple domină topurile

iPhone 15 a devenit cel mai bine vândut smartphone în al treilea trimestru din 2024. Apple domină topurile
Sursa foto: macrumors.com

Apple continuă să domine topurile celor mai vândute modele de smartphone-uri, iar în al treilea trimestru liderul acestui clasament a fost iPhone 15.

iPhone 15 a devenit cel mai bine vândut smartphone în al treilea trimestru din 2024. Apple domină topurile

Topul celor mai vândute zece smartphone-uri vândute în al treilea trimestru al anului, realizat de Counterpoint, este compus aproape numai din modele produse de Apple şi Samsung.

Apple acaparează primele trei locuri cu iPhone 15, iPhone 15 Pro Max şi iPhone 15 Pro, în această ordine. Pe locul opt mai există şi iPhone 14.

Samsung are cinci modele în top, dar doar un singur flagship, Galaxy S24. În rest, mai sunt patru smartphone-uri din seriile mai ieftine Galaxy A.

Singurul „intrus” este Redmi 13G 4G, al celor de la Xiaomi, care se regăseşte pe locul nouă.

Cele mai vândute zece smartphone-uri, conform Counterpoint, reprezintă 19% din vânzările totale ale acestei pieţe în al treilea trimestru.

Probleme pentru noile iPhone 15

Apple admite că există o eroare la actualizarea iOS 17 pe telefon, dar dă vina și pe alte probleme care duc la supraîncălzirea noilor modele. Compania americană susține că update-urile operate de aplicații terțe, precum Instagram, „determină supraîncărcarea sistemului”.

Apple susține că telefoanele sunt mai fierbinți „după configurarea dispozitivului sau unele update-uri, din cauza activității care rulează pe fundal”. Instagram susține că a rezolvat problema săptămâna trecută.

De asemenea, Apple insistă că încălzirea telefoanelor nu are legătură cu noua carcasă de titan cu care sunt echipate modelele iPhone 15 Pro și iPhone 15 Pro Max. Modelele mai vechi au carcasă din oțel inoxidabil.

Compania americană a respins, de asemenea, speculațiile conform cărora problema supraîncălzirii ar avea vreo legătură cu noul port USB-C, impus de autoritățile de reglementare europene.

Problema supraîncălzirii nu va afecta niciun utilizator și nu va afecta performanța noilor modele pe termen lung, mai afirmă Apple.

claudiu.popa@mediaflux.ro - Claudiu Popa este jurnalist, fotograf și țăran în timpul liber. Cochetează cu presa încă din liceu, când a scris la ziarele Informația Prahovei sau Actualitatea Prahoveană. ... vezi toate articolele