WORLD

Japonia, măturată de taifun. Vântul suflă cu peste 200 km/h. Mai mulți morți și sute de zboruri anulate

Japonia măturată de taifun. Vântul suflă cu peste 200 kmh. Mai mulți morți și sute de zboruri anulate
sursa foto: Reuters

Japonia, măturată de taifun. Cel puțin trei persoane au fost ucise joi în sud-vestul țării, în timp ce taifunul Shanshan a ajuns pe uscat în prefectura Kagoshima, aducând ploi abundente și vânturi foarte puternice, îngreunând traficul aerian și lăsând fără curent peste un sfert de milion de gospodării.

Japonia, măturată de taifun

Trei persoane au murit, una a fost dată dispărută, două au fost grav rănite, iar cinci au suferit răni ușoare din cauza taifunului, a declarat secretarul șef al cabinetului, Yoshimasa Hayashi.

„Deoarece acest taifun se deplasează lent, cantitatea totală de ploaie ar putea fi destul de mare”, a declarat Hayashi, potrivit Reuters.

Imaginile difuzate de televiziunea publică NHK au arătat pereți sfâșiați și geamuri ale clădirilor sparte în orașul Miyazaki din sudul Kyushu, cu obiecte împrăștiate pe stradă sau agățate de stâlpii de electricitate.

Principalii producători de automobile, inclusiv Toyota și Nissan și-au suspendat activitatea în fabricile din țară din cauza furtunii.

Taifunul, cu rafale de până la 55 de metri pe secundă (198 km pe oră/123 mph), a atins țărmul în apropierea orașului Satsumasendai, situat în sud-vestul insulei Kyushu din țară, joi dimineață, a anunțat agenția meteorologică.

sursa foto: Arhiva

Furtuna ar putea fi una dintre cele mai puternice care au lovit vreodată regiunea

Autoritățile au avertizat că furtuna ar putea fi una dintre cele mai puternice care au lovit vreodată regiunea, iar guvernele locale au emis ordine de evacuare pentru milioane de locuitori din mai multe prefecturi.

Peste 250.000 de gospodării din șapte prefecturi se confruntă cu pene de curent, potrivit Kyushu Electric Power Co.

După ce va pluti deasupra Kyushu în următoarele câteva zile, se așteaptă ca furtuna să se apropie de regiunile centrale și estice, inclusiv de capitala Tokyo, în jurul weekendului, a declarat agenția meteorologică.

Companiile aeriene, inclusiv ANA Holdings și Japan Airlines au anunțat deja anularea a peste 600 de zboruri interne. Serviciile feroviare au fost suspendate în multe zone din Kyushu.

Taifunul Shanshan este cel mai recent sistem meteorologic dur care a lovit Japonia, după taifunul Ampil, care a dus, de asemenea, la pene de curent și evacuări, la începutul acestei luni.

Mihnea Tălău. Redactor la MediaFlux. Dedicat presei încă din 1998. Am o diplomă în Drept, un „mic” masterat și o scoală de jurnalism. Am avut norocul și onoarea de a face parte, în decursul ... vezi toate articolele