NEWS

Kelemen Hunor, presat să candideze din nou. Filialele UDMR îl vor pe buletinul de vot

Kelemen Hunor presat să candideze din nou. Filialele UDMR îl vor pe buletinul de vot
Sursă foto: INQUAM Photos/Silviu Filip

Președintele UDMR, Kelemen Hunor este presat să candideze din nou la alegerile prezidențiale din această toamnă. Vineri, reprezentații maghiarilor vor decide cine îi va reprezenta pe buletinul de vot pentru Palatul Cotroceni.

Kelemen Hunor, presat să candideze din nou

Liderii filialelor UDMR i-au cerut preşedintelui Uniunii, Kelemen Hunor, să candideze la alegerile prezidenţiale, a anunţat liderul deputaţilor formaţiunii, Csoma Botond.

„În această după-amiază, preşedinţii organizaţiilor judeţene ale UDMR i-au cerut preşedintelui Uniunii să fie candidatul UDMR la alegerile prezidenţiale. Preşedintele UDMR este cel mai în măsură să fie vocea comunităţii maghiare şi să vorbească despre aspiraţiile, problemele şi obiectivele comunităţii noastre în această campanie electorală”, a precizat Csoma Botond pe Facebook.

El a adăugat că solicitarea liderilor organizaţiilor UDMR va fi transmisă vineri Consiliului Reprezentanţilor Unionali (CRU).

„El (Kelemen Hunor – n.r.) este cel mai cunoscut şi respectat politician maghiar din România, care poate reprezenta unitatea comunităţii maghiare din România şi, prin urmare, solicităm Consiliului Reprezentanţilor Unionali (CRU) să susţină, vineri, această propunere”, a transmis Csoma Botond.

Vineri, Uniunea Democrată Maghiară din România îşi va anunţa oficial candidatul la funcţia de preşedinte în alegerile din toamna acestui an. Începând cu ora 11,00, la Cluj-Napoca, este programată şedinţa Consiliului Reprezentanţilor Unionali al UDMR.

De 3 ori în cursa pentru Cotroceni

Kelemen Hunor a candidat de trei ori pentru președinția România, iar în luna ianuarie 2024 spunea că i-a fost de ajuns.

„Eu sigur nu, eu am candidat de trei ori, am încercat, eu ştiam şi când am candidat că nu am nicio şansă, am făcut-o pentru că ăsta era jocul politic, trebuia să o fac şi e bină că am făcut-o”, a spus Kelemen Hunor, potrivit News.ro.

În privinţa viitorului candidat al UDMR la preşedinţia României, liderul partidului preciza zilele trecute că acesta va fi nominalizat în data de 6 septembrie.

„În cazul nostru, pe de o parte, e logic să fie preşedintele candidat la prezidenţiale, dar am avut şi alte soluţii pe parcursul anilor – când domnul Frunda nu era preşedintele UDMR, iar pe de altă parte, când am candidat eu prima dată şi nu eram preşedintele UDMR-ului.

Şi noi, din acest punct de vedere, sigur că avem un alt deziderat decât partidele mari, care fiecare doreşte să intre în turul II şi să câştige alegerile prezidenţiale. Dar vom avea un candidat, asta este 100%. Persoana va fi nominalizată pe data de 6 septembrie”, a conchis Kelemen Hunor.

 

Elena Șerban nu s-ar vedea făcând altceva decât presă. După ce a studiat Mass Media și Publicitate la SNSPA, a mers direct către televiziune în 2003. A fost, pe rând, reporter, redactor, productor ... vezi toate articolele