WORLD

Legea prin care fetele se pot căsători la 9 ani a fost legiferată. Amendamentele votate de Parlament

Legea prin care fetele se pot căsători la 9 ani a fost legiferată. Amendamentele votate de Parlament
www.static.playtech.ro

Legea prin care fetele se pot căsători la 9 ani a fost legiferată. Parlamentul irakian a adoptat amendamente la legea privind statutul personal al țării, despre care opozanții spun că ar legaliza, de fapt, căsătoria copiilor.

Legea prin care fetele se pot căsători la 9 ani a fost legiferată

Amendamentele conferă instanțelor islamice o autoritate sporită în materie de familie, inclusiv căsătorie, divorț și moștenire. Activiștii susțin că acestea subminează Legea privind statutul personal din Irak din 1959, care a unificat dreptul familiei și a stabilit garanții pentru femei.

Legea irakiană stabilește în prezent vârsta minimă de 18 ani pentru căsătorie în majoritatea cazurilor. Modificările adoptate marți ar permite clericilor să se pronunțe în conformitate cu interpretarea lor a legii islamice, pe care unii o interpretează ca permițând căsătoria fetelor la vârsta adolescenței – sau chiar la vârsta de nouă ani, conform școlii Jaafari a legii islamice, urmată de multe autorități religioase șiiite din Irak, potrivit The Guardian.

Susținătorii modificărilor, care au fost susținute în principal de legislatori șiiți conservatori, le apără ca fiind un mijloc de aliniere a legii la principiile islamice și de reducere a influenței occidentale asupra culturii irakiene.

Parlamentul a adoptat, de asemenea, o lege generală de amnistie, considerată ca fiind în beneficiul deținuților sunniți și care este, de asemenea, considerată ca oferind o permisie persoanelor implicate în corupție și deturnare de fonduri. Camera a adoptat, de asemenea, o lege privind restituirea terenurilor menită să soluționeze revendicările teritoriale kurde.

Intisar al-Mayali, activistă pentru drepturile omului și membră a Ligii femeilor irakiene, a declarat că adoptarea amendamentelor la legea privind starea civilă „va avea efecte dezastruoase asupra drepturilor femeilor și fetelor, prin căsătoria fetelor la o vârstă fragedă, ceea ce le încalcă dreptul la viață ca și copii, și va perturba mecanismele de protecție pentru divorț, custodie și moștenire pentru femei”.

Scandal și acuzații chiar și în Parlament

Sesiunea s-a încheiat în haos și cu acuzații de încălcare a procedurilor.

„Jumătate dintre deputații prezenți la sesiune nu au votat, ceea ce a încălcat cvorumul legal”, a declarat un oficial parlamentar sub rezerva anonimatului, deoarece nu era autorizat să comenteze public. Acesta a declarat că unii deputați au protestat zgomotos, iar alții s-au urcat pe podiumul parlamentar.

După sesiune, o serie de legislatori s-au plâns de procesul de votare, în cadrul căruia toate cele trei legi controversate – fiecare dintre acestea fiind susținută de blocuri diferite – au fost votate împreună.

„În ceea ce privește legea privind statutul civil, o susținem cu tărie și nu au existat probleme în acest sens”, a declarat Raed al-Maliki, un deputat independent. „Dar a fost combinată cu alte legi pentru a fi votată împreună … și acest lucru ar putea duce la un apel legal la instanța federală.”

Într-o declarație, președintele Parlamentului, Mahmoud al-Mashhadani, a lăudat adoptarea legilor drept „un pas important în procesul de îmbunătățire a justiției și de organizare a vieții cotidiene a cetățenilor”.

Mihnea Tălău. Redactor la MediaFlux. Dedicat presei încă din 1998. Am o diplomă în Drept, un „mic” masterat și o scoală de jurnalism. Am avut norocul și onoarea de a face parte, în decursul ... vezi toate articolele