Deși Simona Halep a dat în judecată compania Schinoussa Superfood, cea de la care ar fi provenit suplimentul contaminat cu Roxadustat, substanță interzisă care i-a adus sportivei noastre 4 ani de suspendare, se pare că nu doar aceasta poartă vină.
Compania nu neagă că în acel supliment s-ar afla și roxadustat, însă cantitățile sunt mult mai mici decât cele depistate în corpul Simonei Halep, notează stiripesurse.ro.
Tribunalul Sport Resolutions a concluzionat că substanța de Roxadustat găsită în corpul lui Halep nu putea proveni doar din suplimentul KETO MCT, notează Tennis-Infinity.
„Compania în cauză, Schinoussa Superfood, cu sediul în Canada, nu a făcut încă comentarii despre proces. Însă, a transmis că, în timpul procesului, instanța a acceptat afirmațiile lui Halep că a luat suplimente contaminate, dar cantitatea găsită nu ar fi putut proveni din doza ei de supliment. Suspiciuni suplimentare cu privire la neregulile sale din pașaportul biologic nu au făcut decât să întărească decizia instanței de a o suspenda pe jucătoare”, scrie sursa citată.
După decizia de suspendare pentru dopaj, Simona Halep a scos asul din mânecă și a dat în judecată producătorul canadian al suplimentului contaminat cu Roxadustat. Sportiva cere daune de milioane de dolari.
Avocatul nu spune ce sumă este cerută ca despăgubiri, dar Radio Constanța susține că este vorba despre milioane de dolari.
Reprezentantul Simonei Halep a explicat și de ce sportiva nu a trecut suplimentul contaminat în formularul de doping. Respectivul supliment a fost luat la recomandarea fizioterapeutei sale, Candice Gohier.
Aceasta este întrebarea care a apărut după ce în raportul publicat de ITIA, în baza căruia sportiva româncă a fost suspendată 4 ani după ce a fost descoperită dopată, se regăsește o informație trecută cu vederea până acum.
În spațiul public a mai apărut informația că Simona Halep intenționează să se mute în Franța, iar acum, din raportul ITIA, pare că a și făcut-o.
Conform ProSport, Halep a început să petreacă tot mai mult timp în Franța, începând cu luna martie 2022, când a mers la Academia lui Mouratoglou.