Lovitură pentru șoferi. Un nou proiect de hotărâre, lansat în procedura de transparență decizională de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației se referă la metodologia de creare a regulilor de acces, de aplicare a tarifelor și de stabilire a excepțiilor pentru zonele cu nivel scăzut de emisii (ZNSE).
Partidul Social Democrat (PSD) a anunțat marți că Proiectul de Hotărâre de Guvern inițiat de Ministerul Dezvoltării, , Lucrărilor Publice și Administrației care prevedea introducerea unor taxe pentru autovehiculele ce circulă în Zonele cu Niveluri Scăzute de Emisii (ZNSE), nu va mai intra în dezbaterea Guvernului.
Decizia de a retrage acest proiect a fost comunicată printr-un mesaj pe pagina oficială de Facebook a Partidului Social Democrat.
“Proiectul de HG promovat de Ministerul Dezvoltării cu privire la introducerea unor taxe pentru autovehiculele care circulă în Zonele cu Niveluri Scăzute de Emisii nu va intra în dezbaterea Guvernului”, se arată în postarea PSD.
Potrivit PSD, inițiativa nu a respectat cerința premierului Marcel Ciolacu de a parcurge în prealabil o etapă de consultare publică și de a fi validată politic în interiorul Coaliției de Guvernare.
“Ca atare, proiectul va fi scos de pe agenda Guvernului”, mai comunică PSD.
Proiectul de hotărâre își propune implementarea tarifelor și identificarea excepțiilor aplicabile în aceste zone. Măsura vine în completarea Legii 155/2023 privind mobilitatea urbană durabilă, conform căreia Bucureștiul și anumite municipii mari vor trebui să stabilească, în următorii ani, zone cu emisii scăzute, unde accesul va fi permis doar mașinilor care respectă regulile zonei sau pentru care se plătește o taxă, informează avocatnet.ro.
Pentru completarea acestui act normativ, Guvernul propune un proiect de hotărâre care vizează implementarea ZNSE în marile orașe din țară. Cică, pentru creșterea calității aerului.
Cadrul legal pentru instituirea ZNSE de către autoritățile locale, va oferi două opțiuni: zone cu tarife de acces și zone cu reguli stricte de limitare a accesului. Accesul în aceste zone va fi permis vehiculelor care respectă standardele de emisii stabilite sau care achită un tarif, cu excepții pentru persoanele cu dizabilități și alte categorii specifice.

Astfel, proiectul introduce o clasificare a vehiculelor în șase categorii, bazată pe norma de poluare și tipul de combustibil utilizat.
Pentru implementarea ZNSE, autovehiculele din categoriile M (transport persoane) și N (transport mărfuri) sunt clasificate în șase clase, în funcție de norma de poluare și tipul de combustibil:
Proiectul de hotărâre prevede un sistem de sancțiuni pentru asigurarea respectării regulilor în zonele cu nivel scăzut de emisii. Astfel, vehiculele care circulă în interiorul ZNSE fără a respecta regulamentul local de acces vor fi amendate cu 300 lei.
În același timp, autoritățile locale care întârzie implementarea ZNSE conform termenelor stabilite de Legea 155/2023 privind mobilitatea urbană durabilă vor fi sancționate cu 500 lei pentru fiecare zi de întârziere.
Responsabilitatea aplicării acestor sancțiuni este împărțită între diferite autorități. Poliția Rutieră și Poliția Locală vor fi însărcinate cu constatarea contravențiilor și aplicarea amenzilor pentru vehiculele care încalcă regulile ZNSE. Pe de altă parte, personalul autorizat din cadrul autorităților publice pentru protecția mediului va avea sarcina de a constata și sancționa nerespectarea termenelor de implementare de către autoritățile locale.
În generozitatea sa, Guvernul anunță că în primul an nu se vor aplica tarife pentru accesul în ZNSE, dar autoritățile vor trebui să desfășoare campanii de informare pe acest subiect.