NEWS

Măsuri suplimentare pentru creșterea siguranței în trafic. Polițiștii pot confisca mașina șoferilor iresponsabili

Măsuri suplimentare pentru creșterea siguranței în trafic. Polițiștii pot confisca mașina șoferilor iresponsabili
Sursă foto: Cancan

Măsuri pentru creșterea siguranței în trafic. O ordonanță de urgență oferă puteri sporite agenților de la Brigada Rutieră. Șoferii care refuză să sufle în fiolă sau să facă testarea pentru droguri riscă să rămână fără vehicule. 

Măsura vine în contextul în care autoritățile urmăresc să crească siguranța traficului rutier din România.

Măsuri pentru creșterea siguranței în trafic

Potrivit noii ordonanțe de urgență polițiștii pot pune în aplicare măsura imobilizării autoturismului șoferilor care fie refuză fie nu pot fi testați pentru prezența alcoolului sau a substanțelor interzise în organism. Cu alte cuvinte ordonanța le conferă agenților rutieri dreptul de a testa obligatoriu șoferii din trafic pentru alcool și droguri.

Polițiștii pot recurge la testarea obligatorie în cazul în care șoferii au în mașină recipiente care ar putea conține alcool sau observă plicuri cu substanțe suspecte. De asemenea, vor fi testați obligatoriu și conducătorii auto care figurează cu abateri grave de la Codul rutier cum ar fi conducerea unui autoturism sub influența băuturilor alcoolice sau a drogurilor.

șoferii vor fi testați obligatoriu în trafic
sursa foto: colaj foto Politia Romana

Puteri sporite pentru polițiști

Mai mult decât atât, polițiștii pot imobiliza vehicului șoferului băut sau drogat, dacă nu există un alt conducător auto care să preia mașina dacă șoferul în cauză refuză testarea.

Măsura vine în contextul în care România a înregistrat cele mai multe incidente rutiere din Uniunea Europeană. Ordonanța de urgență vine ca o necesitate pentru a reduce numărul accidentelor provocate de șoferii iresponsabili care se urcă băuți sau drogați la volan.

În altă ordine de idei șoferii care aruncă materiale de construcții sau gunoaie în alte locuri decât cele destinate colectării riscă pe lângă o sancțiune uriașă să rămână fără autoturism. Amenzile pornesc de la 3.000 și pot ajunge până la 6.000 de lei pentru persoanele fizice, în timp ce pentru persoanele juridice amenzile variază între  20.000 și 40.000 de lei, potrivit publicației Gândul.

toma@mediaflux.ro Toma Enescu are o pasiune pentru presă, literatură și politică. Îi place să fie informat și este mereu la curent cu ce se întâmplă în ... vezi toate articolele