Devenit celebru în pandemia de COVID, medicul pneumolog Flavia Groșan este internat în stare gravă la Spitalul Județean din Oradea, în comă, după un stop cardiorespirator survenit în noaptea de joi spre vineri, potrivit unei surse medicale citate de presa locală.
Flavia Groșan a fost resuscitată, iar în prezent este intubată și ventilată mecanic la Secţia de Terapie Intensivă a Spitalului Judeţean Bihor. Pacienta prezintă pleurezii masive care au fost drenate, iar prognosticul este rezervat, cu șanse minime de recuperare, ea fiind tinuta in viata de aparate, după cum declara Conf. univ. dr. Carmen Pantiş medic primar ATI SCJU Bihor.
Informațiile neoficiale indică faptul că medicul ar fi știut încă din 2021 că suferă de cancer, boala ajungând în stadiu metastatic. Spitalul nu a comunicat oficial un diagnostic sau un buletin medical. Medicul a precizat că Flavia Groşan a fost diagnosticată cu tumoră pulmonară cu metastaze cerebrale.
În 10 septembrie, Flavia Groşan scria pe Facebook: „Astă noapte am crezut ca mor. Nu credeam ca voi trece noaptea. Oricare dintre dumneavoastră aţi fi fugit în spital. Slavă Domnului, am supravieţuit. Dar luni urgent la investigaţii. Ceva îmi iese cu virgulă”.
Publicația Bihoreanul relatează că Flavia Groşan a fost internată în noaptea de joi spre vineri, după ce în jurul orei 1.40, soţul, care o găsise inconştientă în casă, a sunat la 112 şi au fost alertate atât Serviciul de Ambulanţă Judeţean, cât şi SMURD. Două echipaje s-au deplasat la domiciliu şi au găsit-o fără conştienţă. Echipajele au efectuat o resuscitare complexă şi lungă.
Flavia Groșan este medic primar pneumolog și bronholog în Oradea, activând în mediul privat. Potrivit prezentării profesionale, a absolvit în 1991 și are competențe în bronhoscopie și explorări funcționale respiratorii, cu activitate în cadrul clinicii PneumoMed.
Medicul a devenit cunoscut pe plan național în 2021, în contextul pandemiei de COVID-19, prin contestarea protocoalelor oficiale și promovarea unei „scheme proprii” de tratament. În martie 2021, Colegiul Medicilor Bihor a audiat-o fără a aplica sancțiuni la acel moment.
În august 2025, Flavia Groșan a intrat din nou în atenția publică după ce a susținut pe Facebook că o persoană vaccinată anti-COVID ar putea îmbolnăvi o persoană nevaccinată prin contacte intime. Colegiul Medicilor Bihor a anunțat declanșarea acțiunii de cercetare disciplinară, iar organizațiile profesionale au calificat afirmațiile drept „erori grave, fără fundament științific”.
Ulterior reacțiilor instituționale, medicul a șters postarea și a anunțat public că „nu are argumente științifice” pentru teoria vehiculată, dezicându-se de afirmație. Presa a relatat atunci că a fost menținută decizia de a fi cercetată disciplinar pentru dezinformare în spațiul public.
De-a lungul pandemiei, Flavia Groșan a promovat și alte teze controversate, criticând constant conduita spitalicească și tratamentele standard. Deși a beneficiat de susținerea unei părți a publicului, o serie de societăți medicale și instituții au respins repetat afirmațiile sale ca fiind contrare dovezilor științifice.