Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) avertizează marți asupra unei noi campanii de mesaje false trimise în numele instituției. Potrivit ANAF, prin mesajele false contribuabilii sunt anunțați că au „plăți fiscale restante”.
Mesajului îi este anexat un document, „factura fiscală”, iar reprezentanții ANAF îi sfătuiesc pe cei care primesc mesajul să nu deschidă documentul.
ANAF recomandă contribuabililor să deschidă aceste emailuri, să nu acceseze documentele anexate sau linkurile din conținut și să nu transfere bani către conturile menționate.
„Serviciul Spațiul Privat Virtual, pus la dispoziția contribuabililor, gratuit, a fost creat și dezvoltat pentru o comunicare securizată cu instituția. De asemenea, contribuabilii pot obține informații fiscale cu caracter general la CALL CENTER ANAF 0314039160”, transmite ANAF.
Pentru că ANAF a pierdut multe procese pe ceea ce înseamnă rea-credință, Ministerul Finanțelor schimbă Codul de procedură fiscală în care vine cu o definire a termenului.
De precizat că reprezentanții firmelor trebuie să îndeplinească obligaţiile fiscale de plată ale entităţilor pe care le administrează, adică să plătească taxe și impozite. În cazul în care acestea nu sunt achitate, asociaţii răspund solidar pentru îndeplinirea acestora.
Codul de procedură fiscală spune că odată cu asociații răspund solidar și reprezentanţii legali care, cu rea-credinţă, au determinat nedeclararea şi/sau neachitarea obligaţiilor fiscale la scadenţă.
Până acum nu aveam în lege (207/2015) și o descriere a faptelor de rea-credință. Ei bine, acest lucru se va schimba, conform noilor modificări pregătite de Ministerul Finanțelor.
Astfel, pentru stabilirea relei-credinţe a persoanelor răspunzătoare ANAF pot avea în vedere următoarele elemente: