Meteo sâmbătă 23 august. Administrația Națională de Meteorologie(ANM) a anunță că temperaturile vor scădea în toată țara, iar în nord, centru, nord-vest și în zonele de deal din sud va deveni chiar răcoroasă.
Valorile termice vor scădea semnificativ în sudul și în estul țării, dar vremea va continua să se răcească și în celelalte zone, devenind răcoroasă în regiunile nord-vestice, nordice, în centru și în dealurile sudice.
Cerul va fi temporar noros și vor fi averse însoțite și de descărcări electrice, local la munte (mai ales în Carpații Meridionali și Occidentali) și în Muntenia unde vor fi cantități de apă pe alocuri de 10…15 l/mp și izolat de peste 20 l/mp, precum și pe arii restrânse în Transilvania și izolat în celelalte regiuni.
Vântul va sufla slab și moderat, local cu ușoare intensificări la munte mai ales în zona înaltă (rafale de 60…80 km/h), dar și în sudul Banatului, Oltenia, Moldova, Dobrogea și Muntenia (viteze în general de 40…50 km/h). Temperaturile maxime se vor încadra în general între 20 și 28 de grade, iar cele minime vor fi cuprinse între 5 grade în depresiunile din estul Transilvaniei și 20 de grade pe litoral.
Valorile termice vor scădea semnificativ față de zilele anterioare. Cerul va fi temporar noros și cu o probabilitate mai mare după-amiaza și seara vor fi averse și descărcări electrice. Vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă va fi de 26…27 de grade, iar cea minimă de 14…16 grade.
Meteorologii spun că vremea se va răci în continuare, în special în nordul, vestul și centrul țării. Temperaturile vor fi sub cele normale pentru această perioadă. La nivelul maximelor, duminică sunt prognozate temperaturi între 16 și 28°C, temperaturi asemănătoare și la începutul săptămânii viitoare.