NEWS

Ministrul care s-a opus aderării României în Schengen vine la București. Cu cine se va întâlni Gerhard Karner

Ministrul care s-a opus aderării României în Schengen vine la București. Cu cine se va întâlni Gerhard Karner

Ministrul care s-a opus aderării României în Schengen vine la București. Gerhard Karner, ministru al Internelor, se va afla miercuri în România, la invitația Guvernului. Acesta se va întâlni cu ministrul român al Afacerilor Interne, Lucian Bode.

Oficialii români speră că Gerhard Karner ar putea să-și schimbe poziția legată de intrarea României în spațiul de liberă circulație Schengen odată cu această vizită.

Ministrul care s-a opus aderării României în Schengen vine la București. Intervenție și a Spaniei

La începutul lunii, într-o declarație pentru ziarul austriac Kurier, ministrul de interne al Austriei, Gerhard Karner, i-a răspuns cancelarului german Olaf Scholz în legătură cu aderarea României la spațiul Schengen în acest an.

„Poziția Austriei nu s-a schimbat deloc. Libertatea de circulație în Uniunea Europeană va fi posibilă doar în cazul unei protecții robuste a granițelor exterioare”, a declarat acesta.

Separat, ca urmare a discuțiilor avute cu Lucian Bode, ministrul de interne spaniol, Fernando Grande-Marlaska, s-a întâlnit la Viena cu omologul austriac, Gerhard Karner, și a făcut presiuni pentru deblocarea aderării României la spațiul Schengen în timpul viitoarei președinții spaniole a UE.

Am scăpat de MCV, am dat de Austria

Intrarea României în spaţiul Schengen a fost mult timp condiţionată prin Mecanismul de Cooperare şi Verificare, MCV. Asta însemna că autorităţile erau constant verificate dacă şi-au făcut temele privind reforma sistemului judiciar, care trebuie să fie independent, şi combaterea corupţiei.

Anul trecut, Comisia Europeană a renunţat la acest instrument, considerând că România a făcut reformă şi în justiţie şi în combaterea corupţiei. Practic, ţara noastră a intrat sub incidenţa unui alt mecanism, folosit în cazul tuturor membrilor Uniunii Europene, Raportul anual privind statul de drept, prin care blocul comunitar se asigură că sunt respectate constant regulile democraţiei.

Problema intrării în Schengen a României nu mai este acum legată de corupţie, ci, după estimarea Austriei, de migraţia ilegală care ar trece şi pe la noi spre vestul Europei.

malina@mediaflux.ro Absolventă de Drept, dar atrasă iremediabil de jurnalism. Un drum lung, greu, dar întotdeauna frumos, fie că a fost vorba de jurnalism ... vezi toate articolele