NEWS

Ministrul Finanțelor, anunț despre creșteri de taxe şi eliminări ale facilităților fiscale. Adiran Câciu a explicat ce se va întâmpla în 2023 şi 2024

Ministrul Finanțelor anunț despre creșteri de taxe şi eliminări ale facilităților fiscale. Adiran Câciu a explicat ce se va întâmpla în 2023 şi 2024
sursa: Gov.ro

Ministrul Finanţelor, Adrian Câciu, a transmis joi, la Palatul Victoria, vorbind despre noi creșteri de taxe şi eliminări ale facilităţilor fiscale, că în 2023 şi în 2024 o ajustare masivă nu va mai avea loc. Totuși, acesta a atras atenția că, pe de altă parte, în PNRR se prevede ca până în 2026, după analiza regimului fiscal, să se intre pe o serie de ajustări, care vor fi anunţate la momentul respectiv.

Adiran Câciu a explicat ce se va întâmpla în 2023 şi 2024

Ministrul Finanţelor a fost întrebat după şedinţa de Guvern dacă pentru anul 2024 sunt avute în vedere noi creşteri de taxe şi eliminări ale facilităţilor fiscale pentru anumite sectoare.

„Eu v-am spus destul de clar şi am fost destul de clar că în 2023 şi în 2024 o ajustare masivă nu va mai avea loc, jalonul din PNRR spunându-ne ce am avut de făcut până în 2023. Pe de altă parte, tot în PNRR se prevede ca până în 2026, după analiza regimului fiscal, să intrăm pe o serie de ajustări”, a spus ministrul Finanţelor.

Ministrul Finanțelor, anunț despre creșteri de taxe şi eliminări ale facilităţilor fiscale

Ministrul Adrian Câciu a mai arătat că, din punctul lui de vedere, acest lucru va fi făcut, dar vor anunţa după deciziile luate în coaliţie, dar nu mai devreme de 2024. Practic, creșteri ne așteaptă în 2025 și 2026.

”O să vedeţi la momentul în care începem această dezbatere şi implementarea să se facă în 2025, 2026 pe anumite zone (..) pentru că se pune întotdeauna un subiect ca şi cum ar fi un subiect care-i defavorizează pe unii sau pe alţii, acolo unde sunt distorsiuni economice create de sistemul fiscal”, a mai spus Adrian Câciu.

Guvernul nu vrea să mai intervină asupra prețurilor carburanților

Ministrul de Finanţe, Adrian Câciu, a mai declarat că în prezent nu se impune o nouă intervenţie a Guvernului în ceea ce priveşte preţurile la carburanţi. Totuşi, varianta nu este exclusă în funcţie de evoluţia pieţei.

„Acest guvern va interveni dacă lucrurile intră într-o zonă mult prea volatilă…. acum lucrurile nu sunt în acea zonă”, a spus ministrul de Finanţe.

Adrian Câciu a mai spus că decizia poate fi luată în funcţie de mai mulţi factori.

„N-aş vrea să setăm un plafon, trebuie să vedem costul total pe care îl are o gospodărie sau o companie… trebuie să te uiţi pe totalul costurilor”, a explicat Adrian Câciu.

Ministrul de Finanţe a adăugat că nu vrea să creeze o aşteptare falsă în rândul cetăţenilor. Intervenţia, dacă va fi necesară, poate fi mai rapidă în funcţie de evoluţia de pe piaţa combustibililor, a spus ministrul.

toma@mediaflux.ro Toma Enescu are o pasiune pentru presă, literatură și politică. Îi place să fie informat și este mereu la curent cu ce se întâmplă în ... vezi toate articolele