Fostul antrenor al naţionalei până joi, Mircea Lucescu, a suferit vineri dimineață un infarct miocardic acut, la Spitalul Unversitar. Acesta urma să fie externat în curând.
Fostul selecționer al României se află în prezent internat la secția USTACC, Unitatea de Supraveghere și Tratament Avansat al Pacienților Cardiaci.
CS Dinamo a postat în social media un mesaj de încurajare pentru fostul selecţioner Mircea Lucescu, care a suferit vineri un infarct miocardic acut.
“Gândurile noastre se îndreaptă în aceste clipe către Mircea Lucescu. Legenda clubului nostru trece prin momente grele după ce astăzi de dimineaţă a suferit un infarct.
Fii tare, nea Mircea! Treci şi peste această cumpănă pentru că mai avem atât de multe poveşti de aflat din fotbalul pe care l-ai dus la perfecţiune!”, este mesajul clubului sportiv bucureştean.
”Revenim la comunicatul initial al SUUB, precizând că în momentul actual pacientul este supus tratamentului cardiologic de specialitate, fără a interveni elemente noi de patologie. Pacientul este stabil, conştient şi cooperant cu personalul medical”, au transmis reprezentanţii Spitalului Universitar de Urgenţă Bucureşti.
”În cursul dimineţii, pacientul a suferit un infarct miocardic acut. A fost preluat de urgenţă (n.r. – preluat de urgenţă din secţie şi dus în sala de intervenţie) şi a beneficiat prompt de intervenţiile medicale şi terapeutice necesare, conform protocoalelor în vigoare”, a anunţat unitatea sanitară.
El a fost supus unei angioplastii primare.
În prezent, starea lui Mircea Lucescu este stabilă, sub monitorizare atentă de specialitate.
El rămâne internat în cadrul Secţiei de Cardiologie, unde primeşte îngrijirile medicale adecvate.
Știre în curs de actualizare!
Mircea Lucescu şi-a încheiat joi mandatul de selecţioner al echipei naţionale a României.
Lucescu a fost transportat la Spitalul Universitar din cantonamentul echipei naţionale, la 29 martie, după ce a suferit o tulburare majoră de ritm cardiac. El a fost supus unei intervenţii chirurgicale chiar în ziua meciului amical al României cu Slovacia, scor 0-2. Medicii i-au montat tehnicianului în vârstă de 80 de ani un defibrilator în piept, acesta având rolul de a regla bătăile inimii.
Mircea Lucescu a mai fost internat o dată în acest an, timp de câteva zile în ianuarie şi februarie, din cauza unei infecţii subcutanate. A fost spitalizat la Bucureşti, iar apoi a plecat în Belgia pentru investigaţii medicale.
După evaluări medicale, în februarie FRF anunţa că Mircea Lucescu urma să fie alături de naţională la barajul pentru Cupa Mondială, ceea ce s-a şi întâmplat.
În mai 2023, antrenorul a suferit o intervenţie chirurgicală la picior în Ucraina. El suferea de coxartroză. În ianuarie 2025 a fost operat din nou, la şoldul drept, la Bucureşti.