Nelu Tătaru, la mâna deputaților. Comisia juridică a Camerei Deputaţilor discută luni solicitarea DNA de încuviinţare a percheziţiei informatice şi domiciliare în cazul deputatului PNL Nelu Tătaru, acuzat de luare de mită.
Plenul Camerei Deputaților a votat luni, 14 octombrie, pentru încuviințarea cererii DNA de ridicare a imunității în cazul fostului ministru al Sănătății, Nelu Tătaru.
Au fost 177 de voturi pentru, 12 împotrivă și o abținere. Votul a fost secret, cu bile. Netu Tătaru nu a fost prezent la ședință.
Comisia juridică din Camera Deputaţilor a dat, luni, un raport de admitere, în unanimitate, pe cererea de ridicare a imunităţii deputatului Nelu Tătaru, acuzat de DNA de luare de mită. Acesta a participat la şedinţa comisiei, împreună cu avocata sa. Raportul deputaţilor jurişti a fost depus la Biroul Permanent, care urmează să stabilească votul în plen, tot luni.
Ministrul justiţiei a adresat preşedintelui Camerei Deputaţilor în cursul zilei de vineri cererea de ridicare a imunităţii parlamentare a deputatului PNL, în sensul încuviinţării efectuării procedurilor privind percheziţia. Comisia juridică a elaborat un raport de admitere, privind cererea de ridicare a imunităţii parlamentare a deputatului PNL, în unanimitate, după audierea deputatului Nelu Tătaru.
Fostul ministru al Sănătăţii a declarat luni, înainte de audierea în comisia juridică, că nu a primit niciun ban şi nu a atins niciun ban. El a venit la comisie insoţit de avocata sa. Ridicarea imunităţii parlamentare se face prin votul majorităţii deputaţilor prezenţi în plen, potrivit Regulamentului Camerei Deputaţilor.
Nelu Tătaru, fostul ministru al Sănătății, unul dintre cerberii pandemiei, este urmărit penal pentru luare de mită în formă continuată.
Procurorii DNA arată că medicul Tătaru ar fi primit în perioada 3 aprilie 2024 – 12 iulie 2024, cu titlu de mită, sume de bani cuprinse în general între 100 și 500 de lei, precum și bunuri alimentare, de la 45 de persoane (pacienți/aparținători) pentru intervenții chirurgicale, consultarea pacienților și eliberarea de rețete medicale.

Drept urmaree, deputaţii jurişti au termen până luni, la ora 13,00, să întocmească raportul privind ridicarea imunității parlamentare a deputatului liberalul Nelu Tătaru pentru a putea fi trimis în fața instanței, pentru faptele grave comise.
Ministrul Justiţiei, Alina Gorghiu, a trimis preşedintelui Camerei Deputaţilor, vinerea trecută, cererea de ridicare a imunităţii parlamentare în sensul încuviinţării efectuării procedurilor privind percheziţia în cazul fostului ministru al Sănătăţii Nelu Tătaru.

Biroul permanent al Camerei a decis la sfârşitul săptămânii trecute, într-o şedinţă în format online, să trimită scrisoarea ministrului Justiţiei către Comisia juridică spre analiză. Aceasta are termen de depunere a raportului până luni, ora 13,00, potrivit Agerpres.
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a anunţat că parlamentarii social-democraţi vor vota pentru ridicarea imunităţii în cazul deputatului PNL Nelu Tătaru.
„Vom vota pentru ridicarea imunităţii, nu a mai fost nicio excepţie de foarte mulţi ani. Şi cred că, în sfârşit, am înţeles că Parlamentul nu este pentru a avea imunitate pentru fapte penale, are imunitate pentru declaraţii politice. S-a încheiat acea epocă”, a declarat Marcel Ciolacu.

Şi liberalii au reacţionat în cazul Tătaru. Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a anunţat că Nelu Tătaru a fost eliberat din funcţia de preşedinte al filialei PNL Vaslui şi de la conducerea Comisiei de sănătate din Camera Deputaţilor.
„Nelu Tătaru, la propunerea mea, a fost eliberat din funcţia de preşedinte de filială şi, desigur, la nivelul grupului se vor lua măsuri pentru a vacanta poziţia de preşedinte al Comisiei de sănătate”, a spus Ciucă, după şedinţa Biroului Politic Naţional al PNL.
Nelu Tătaru a fost pus sub urmărire penală, joia trecută, de procurorii DNA într-un dosar în care este acuzat că ar fi primit mită, ca medic, sume de bani cuprinse între 100 şi 500 de lei, precum şi bunuri alimentare.